Domowy lekarz finansowy

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 18-04-2013, 00:00

Warto poszukać pomocy w efektywnym zarządzaniu majątkiem, ale trzeba się do tego przygotować. Tylko wtedy współpraca z doradcą będzie udana

Zarządzanie finansami to nie tylko oszczędzanie i poszukiwanie najbardziej odpowiednich produktów inwestycyjnych. To również znalezienie najlepszych sposobów finansowania własnych potrzeb. Wiedzą o tym milionerzy, którzy mają zarówno doradców finansowych, jak i inwestycyjnych. Większe problemy ze znalezieniem pomocy mogą mieć osoby, które zarabiają kilka tysięcy złotych i nie bardzo wiedzą, jak zagospodarować nadwyżkę na koncie. Tymczasem nie trzeba być krezusem, żeby umiejętnie budować swoją przyszłość finansową.

Pomóc mogą doradcy finansowi, których pojawia się na rynku coraz więcej. Warto jednak wybrać spośród tych, którzy są tylko pośrednikami — nie należą więc do żadnej dużej grupy finansowej, której produkty muszą sprzedawać i dzięki temu mogą kłaść nacisk na długotrwałe relacje z klientami. To zwiększa szanse na niezależność w doborze rozwiązań i uniknięcie głośnych ostatnio przypadków wprowadzania klientów na minę w postaci kosztownych polisolokat.

Trudne relacje

Zadaniem doradcy finansowego powinna być sprzedaż usługi, a nie produktu. Żeby spełnił swoją rolę, musi więc mieć kompendium wiedzy na temat sytuacji finansowej klienta i jego oczekiwań. Dlatego pierwsze spotkanie powinno zawsze służyć rozmowie, która pomoże w rozpoznaniu oczekiwań klienta i możliwości oraz spojrzeniu na przyszłe cele, jakie sobie wytycza.

Dopiero potem doradca może zaproponować konkretne rozwiązania. Czasem trzeba też bronić klientów przed ich decyzjami. Wytłumaczyć, że nie każdy produkt jest dla nich dobry. Na rozmowie trzeba się zdecydować szczerość, choć nie zawsze chętnie się rozmawia z obcą osobą o własnym majątku.

Doradca musi jednak wiedzieć, jakimi pieniędzmi dysponuje gospodarstwo domowe, jakie ma wydatki i jakie plany dotyczące np. kupna nieruchomości, samochodu czy odkładania na przyszłość dzieci. Szczegółowość pytań doradcy czasem dziwi, ale nie należy zatajać ani zaniżać wysokości dochodów i oszczędności. Późniejsza współpraca również będzie wymagała dzielenia się planami i zmianami w życiu. Tylko wtedy będzie można odpowiednio modyfikować portfel. Do doradcy powinno się więc mieć zaufanie.

Niezbędne standardy

W Polsce zawód doradcy finansowego wciąż nie wymaga licencji, jak jest to w przypadku doradców inwestycyjnych. Przez lata nie budził więc szczególnego zaufania, zwłaszcza że wielu przedstawicieli najbardziej znanych firm miało wiedzę dość standardową i raczej stawiało na produkty na zasadzie — jesteś młody, zainwestuj w akcje, masz 60 lat — tylko obligacje. Tymczasem rzetelna wiedza jest niezbędna do budowania relacji klient — doradca.

Od kilku lat certyfikowane egzaminy na doradcę finansowego (EFG — European Financial Guide) prowadzi Europejska Akademia Planowania Finansowego, pierwsza w Polsce instytucja, która kształci profesjonalnych doradców finansowych na podstawie europejskich standardów. Jest więc szansa na współpracę z wykwalifikowanymi doradcami, którzy mają certyfikaty wydawane przez European Federation of Financial Professionals (EFFP) honorowane na terenie Unii Europejskiej.

Doradca pomoże, jeśli:

1. Wybierzesz rzetelnego doradcę, któremu będziesz mógł zaufać

2. Przygotujesz się do rozmowy, czyli przeprowadzisz analizę swoich dochodów i wydatków, spiszesz swoje oczekiwania na przyszłość i ewentualne pytania

3. Zdobędziesz się na szczerość w trakcie rozmowy

4 Wspólnie przeanalizujecie, czy wszystkie twoje plany, zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe, zostały uwzględnione

5. Uważnie wysłuchasz sugestii i będziesz otwarty na nowe propozycje

6. Dopytasz o szczegóły ofert

7. Będziesz przekonany, że rozumiesz, na czym polegać ma twoja inwestycja

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Domowy lekarz finansowy