Domowy problem USA

RB
opublikowano: 05-03-2009, 00:00

Za oceanem przybywa kredytobiorców, którzy muszą oddać bankom więcej niż warte są ich domy.

Za oceanem przybywa kredytobiorców, którzy muszą oddać bankom więcej niż warte są ich domy.

Ostry spadek cen nieruchomości w Stanach Zjednoczonych budzi obawy o jutro coraz większej liczby Amerykanów. Jak wynika z danych firmy First American CoreLogic, jeden na pięciu właścicieli domów kupionych za kredyt jest winien bankowi więcej niż obecna wartość nabytej przez niego nieruchomości. Pod koniec 2008 r. w takiej sytuacji było aż 8,3 mln osób. Jeśli części z nich powinie się noga, banki będą miały problemy.

— Jeśli ceny domów spadną jeszcze o 5 proc., liczba takich kredytów wzrośnie o 2,2 mln — ostrzega Sam Khater, ekonomista z First American CoreLogic.

Jego zdaniem, wszystkie sygnały wskazują na to, że ten scenariusz się sprawdzi.

— Podaż jest ogromna, ale popyt niewystarczający. Amerykanie nie chcą teraz kupować domów, szczególnie że większość z nich obawia się zwolnień — mówi Sam Khater.

Uratować sytuację może plan prezydenta Baracka Obamy, który chce przeznaczyć 275 mld USD na pomoc 9 mln osób, które mają problemy ze spłatą kredytów.

W ubiegłym roku wartość nieruchomości w USA spadła o 2,4 bln USD, do 19,1 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy