Domy maklerskie na smyczy MF

DI
opublikowano: 22-10-2010, 10:51

Tak najnowszy pomysł resortu finansów mogą interpretować domy maklerskie co bardziej aktywnie inwestujące w spółki spoza sektora finansowego. 

O najnowszym pomyśle resortu finansów czytamy w piątkowym „Parkiecie”. Ministerstwo Finansów zamierza ograniczyć inwestowanie domów maklerskich w firmy spoza sektora finansowego, by dostosować polskie przepisy prawa bankowego i ustawy o obrocie instrumentami kapitałowymi do nowej dyrektywy unijnej o wymogach kapitałowych (CRD II).

Co się zmieni? Dom maklerski będzie mógł zainwestować w pojedynczy podmiot nie więcej niż 15 proc. jego kapitałów nadzorowanych (kapitały własne pomniejszone o aktywa ryzykowne). Dodatkowo, łączna wartość inwestycji nie może przekroczyć 60 proc. kapitałów nadzorowanych.

Kto odczuje te zmiany? „Parkiet” przytacza dane GUS, a te mówią same za siebie. Ubiegłoroczny wynik z działalności maklerskiej i doradczej sięgnął 337 mln zł. Wynik z całokształtu działalności - w tym z inwestycji – to 1,06 mln zł…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Domy maklerskie na smyczy MF