Donald Trump nie zostawia suchej nitki na Fedzie

opublikowano: 24-06-2019, 14:42

Prezydent Stanów Zjednoczonych ponownie skrytykował politykę pieniężną, jaką prowadzi Rezerwa Federalna.

W ubiegłym tygodniu Fed nie zdecydował się co prawda na obniżkę stóp procentowych, ale retoryka przedstawicieli Rezerwy Federalnej była bardziej gołębia niż do tej pory.

Michał Stajniak, analityk XTB, podkreśla, że doszło do redukcji mediany prognoz podstawowej stopy procentowej w USA na rok przyszły z okolic 2,6 do 2,10 proc.

"W tym wypadku mamy wycenę niemal dwóch obniżek stóp procentowych. Niemniej kluczowe w tym wypadku są szczegóły. Aż 7 członków FOMC widzi na ten rok pełne dwie obniżki stóp procentowych! Jeden członek Fed widzi niepełne dwie obniżki, natomiast druga część bankierów utrzymuje w większości swoje oczekiwania braku zmian na bieżący rok" - dodaje Michał Stajniak, który uważa, że przewodniczący komitetu ds. operacji otwartego rynku Jerome Powell zaczyna uginać się pod naciskiem Donalda Trumpa.

Prezydent Stanów Zjednoczonych już nie pierwszy raz skrytykował Fed. Na twitterze napisał, że pomimo tego, że "Fed nie wie, co czyni", podnosząc stopy zbyt szybko, dla amerykańskiej gospodarki będzie to jeden z najlepszych miesięcy w historii.

Jego zdaniem, gdyby nie podwyżki stóp, indeks Dow Jones byłby tysiące punktów wyżej, a dynamika PKB przekraczałaby 4, a może nawet 5 proc. 

"Teraz uparli się jak dziecko [z utrzymywaniem stóp], kiedy potrzebujemy obniżek stóp i poluzowania polityki pieniężnej, by nadrobić to, co tracimy przez działania innych państw" - napisał Donald Trump, nawiązując do niedawnej zapowiedz. Maria Draghiego, szefa Europejskiego Banku Centralnego, który zapowiedział drugą odsłonę programu luzowania ilościowego w strefie euro (tzw. QE).

Zmiana w retoryce Fedu spowodowała odwrót inwestorów od dolara, który względem złotego stracił w miesiąc 3 proc.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu