Doniesienia o kolejnej szczepionce poprawiły nastroje

opublikowano: 23-11-2020, 22:40

Dow Jones rósł na zamknięciu o 1,1 proc., S&P500 zyskał 0,6 proc. Nasdaq kończył sesję zwyżką o 0,2 proc.

Od pewnego czasu każdy poniedziałek przynosi nowe wiadomości o szczepionkach na COVID-19, co poprawia nastroje amerykańskich inwestorów, zwiększa apetyt na ryzyko i przekłada się na wzrosty rynków akcji. Nie inaczej było dzisiaj. AstraZeneca poinformowała o wysokiej skuteczności swojej szczepionki i reakcja inwestorów była podobna jak w poprzednich razach. Może początkowo trochę słabsza, bo część uczestników rynku zrobiła sobie już wolne przed Świętem Dziękczynienia. Popyt miał jednak więcej argumentów. Dane o aktywności gospodarki USA w listopadzie okazały się zaskakująco dobre. Złożony PMI, tak jak PMI sektora usług, znalazły się najwyżej od 5 lat. Ostatnim byczym sygnałem były doniesienia The Wall Street Journal o wyborze Janet Yellen na sekretarza skarbu w administracji Joe Bidena. Przeważa opinia, że była szefowa Fed będzie „przyjazna rynkom”, a przynajmniej powinna dobrze dogadywać się ze swoim następcą, Jay’em Powellem.

Na zamknięciu drożało prawie 75 proc. spółek z S&P500.; Z 20 najmocniej drożejących aż 17 było z branży naftowej. Powodem był wyraźny wzrost notowań ropy w nadziei, że kolejna szczepionka przybliża moment powrotu normalności w gospodarce i zwiększenia popytu na surowiec. Pojawiła się informacja, że szczepienia w USA mogą rozpocząć się nawet 12 grudnia, czyli już za niecałe trzy tygodnie.

Na zamknięciu popyt przeważał w 7 z 11 głównych segmentach S&P500.; Segment energii rósł aż o 7,1 proc. W trójce z największą przewagą popytu znalazły się jeszcze spółki finansowe (1,9 proc.) i przemysłowe (1,6 proc.). Najsłabiej na tle rynku wyglądały ochrona zdrowia i nieruchomości (po -0,3 proc.).

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones zdrożały 23. Najmocniej rósł kurs koncernu naftowego Chevron (6,1 proc.) oraz Boeinga (6,0 proc.) i Walt Disney Co. (3,5 proc.). Najmocniej taniały akcje spółek ochrony zdrowia Amgen (-0,4 proc.) i Johnson & Johnson (-1,7 proc.) oraz technologicznego giganta Apple (-3,0 proc.). Producent iPhone’ów był także najmocniej przecenionym członkiem grupy FAANG, technologicznych blue chipów z Nasdaq, które wszystkie w poniedziałek staniały. Choć indeks rynku spółek technologicznych zanotował w poniedziałek niewielki wzrost, to aż 67 proc. z nich notowało na zamknięciu zwyżkę kursu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane