Dopalacze na indeksie Kopacz

opublikowano: 02-04-2010, 15:40

Resort zdrowia i Główny Inspektor Farmaceutyczny chcą założyć kaganiec na rynek niebezpiecznych substancji i  roślin psychoaktywnych. W tym celu wraz z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii instytucje pracują nad kolejnym, drugim już projektem nowelizacji ustawy, która pozwoli na szybkie kontrolowanie podejrzanych preparatów.

Kierownictwo ministerstwa zdrowia zaaprobowało już projekt zgodnie z którym każda pojawiająca się na rynku nowa substancja psychoaktywna będzie mogła być w drodze rozporządzenia zawieszona w obrocie na 18 miesięcy. W tym czasie będą dokonywane ekspertyzy i badania, które dadzą odpowiedź na pytanie o szkodliwość danej substancji. Jeśli analizy wykażą działanie niebezpieczne, substancja zostanie na stałe wycofana z rynku i zakazana.

Obecnie Ewa Kopacz dopisała do wykazu substancji zakazanych kolejnych 7 substancji psychoaktywnych, w tym mefedron i sześć związków oznaczonych symbolami JHW-073, CP 47,497 i HU -210, JWH-398, JWH-250, JWH-200.

Nowelizacja prawa ma być przyjęta w trybie pilnym - jako projekt poselski trafi jedno z pierwszych posiedzeń Sejmu po Świętach Wielkanocnych. Urzędnicy ministerstwa uważają, że zaproponowane przepisy są nowatorskie w skali europejskiej i światowej.

„Pozwolą skuteczniej walczyć z substancjami psychoaktywnymi zalewającymi nie tylko polski rynek. Z handlem dopalaczami zmagają się z lepszym lub gorszym efektem wszystkie państwa Unii Europejskiej. Smart shops – sklepy handlujące dopalaczami - istnieją w większości krajów Europy. Najwięcej jest ich w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Jak do tej pory żaden z krajów europejskich nie zdelegalizował działalności tych sklepów”- czytamy w komunikacie ministerstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Dopalacze na indeksie Kopacz