Czytasz dzięki

Dopasuj podatek do swojej firmy

Iwona Jackowska
opublikowano: 19-10-2011, 00:00

Osoby fizyczne najczęściej wybierają opodatkowanie według zasad ogólnych. Zachęcają do tego stawka 18 proc. i wszelkie możliwe ulgi

W urzędzie skarbowym nikt nie podpowie, jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza dla planowanej działalności. Ten, kto chce założyć własną firmę, musi sam podjąć decyzję. — Nie prowadzimy stałego, zorganizowanego poradnictwa — usłyszeliśmy w kilku urzędach skarbowych w kraju. Od połowy tego roku wyboru formy opodatkowania dla firmy zakładanej na własne nazwisko trzeba dokonać przy składaniu wniosku o rejestrację przedsiębiorstwa w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w którym należy wskazać także rodzaj przyszłej ewidencji podatkowej. Rejestracja odbywa się więc poza urzędami skarbowymi. To niejedyny powód braku pomocy ze strony urzędów podatkowych. — Nie wolno nam niczego podpowiadać ani sugerować. Możemy jedynie informować o systemie podatkowym obowiązującym w Polsce — wyjaśniają urzędnicy.

Informacje i szkolenia

Co jakiś czas organy podatkowe organizują szkolenia dla prowadzących działalność gospodarczą i tych, którzy chcą się jej podjąć. Takie akcje szkoleniowe na temat zasad rozpoczynania działalności Urząd Skarbowy w Ostródzie przeprowadza co roku, np. w szkołach średnich. Na co dzień kontakt z nowym przedsiębiorcą jest rzadszy niż kiedyś. Ograniczyło je wprowadzenie tzw. jednego okienka, a ostatnio rejestracja firm we wspomnianej centralnej ewidencji, możliwa także przez internet. — Przed wejściem w życie jednego okienka podatnicy przy rejestracji działalności w urzędzie skarbowym dostawali kompleksowe informacje o poszczególnych formach opodatkowania, ich plusach i minusach. Udostępniano także opracowany u nas informator dla rozpoczynających działalność. Obecnie zmalało zainteresowanie takimi informacjami. Osoby, które ich potrzebują, zwracają się bezpośrednio do naszych pracowników — wyjaśnia Adam Hincman, zastępca naczelnika ostródzkiego urzędu. W Urzędzie Skarbowym w Zduńskiej Woli informacje o systemie podatkowym są udzielane w sali obsługi podatników przy znajdujących się tam stanowiskach informacyjnych dla poszczególnych rodzajów podatków. — Przychodzą tu nie tylko osoby, które dopiero planują działalność gospodarczą, ale także te, które wiedzą, jakiej się podejmą, a nawet złożyły wniosek o rejestrację w CEIDG i chcą poznać szczegółowo swoje podatkowe obowiązki i prawa. Udzielamy informacji m.in. o stawkach podatków, sposobach zapłaty zaliczek, terminach, dokumentach księgowych, różnicach między poszczególnymi formami opodatkowania i o tym, co wyłącza z możliwości korzystania z prostszych form, czyli ryczałtu ewidencjonowanego oraz karty podatkowej — mówi Mariola Jelińska, inspektor Działu Obsługi Bezpośredniej US w Zduńskiej Woli.

Jeśli PIT, to według skali

Z sondy „Pulsu Biznesu” wynika, że podatnicy pytają o formy opodatkowania odpowiednie dla wybranej przez nich działalności, o zasady obliczania i wpłacania podatków, składania deklaracji, prowadzenia ewidencji podatkowej. Właścicieli firm z terenów działania II Urzędu Skarbowego w Krakowie interesują szczególnie możliwości rozliczania działalności kartą podatkową i jej stawki. Jak poinformował PB Dariusz Czepielik, p.o. naczelnika tamtejszego urzędu, rozliczenia według zasad ogólnych PIT czy ryczałtu ewidencjonowanego nie stanowią dla podatników problemu. Są oni świadomi skutków wyboru takich form opodatkowania. W Ostródzie natomiast najtrudniejsze dla przyszłych podatników jest rozróżnienie podatku dochodowego od podatku od towarów i usług. — Niektórzy po zarejestrowaniu się dla potrzeb VAT często błędnie myślą, że zastępuje on wybrany podatek dochodowy. Duże problemy sprawia też sposób obliczania zaliczek na podatek dochodowy bądź należnego ryczałtu — mówi Adam Hincman. Ustalanie zaliczek, a w zasadzie tego, co można zaliczyć do kosztów prowadzenia firmy, jest z kolei częstym tematem wyjaśnień udzielanych w US w Zduńskiej Woli. — To skutek niełatwych dla podatników przepisów — mówi Mariola Jelińska, ale dodaje, że interpretacją prawa ostatecznie i tak zajmują się biura rachunkowe, którym wielu przedsiębiorców powierza obsługę księgową swoich firm. Zdecydowana większość podatników decyduje się bowiem na bardziej skomplikowaną formę opodatkowania, czyli na zasady ogólne. Podobnie jest na terenie podległym II US w Krakowie. Do zasad ogólnych zachęca 18-procentowa stawka w pierwszym przedziale skali podatkowej obowiązująca do 85 528 zł dochodu oraz ulgi i możliwość wspólnych rozliczeń ze współmałżonkami czy samotnie wychowywanymi dziećmi. W ocenie krakowskiego urzędu, podatnicy wybierają tę formę, kierując się względami ekonomicznymi — jest ona korzystna dla firm, mających wysokie koszty uzyskania przychodów, ponadto możliwa dla każdego rodzaju działalności gospodarczej. Ale niemałym zainteresowaniem cieszy się także ryczałt ewidencjonowany. W Zduńskiej Woli to druga po zasadach ogólnych forma opodatkowania firm osób fizycznych, głównie w usługach. W Ostródzie natomiast ryczałt cieszy się największym zainteresowaniem — obecnie i w latach poprzednich. — Przede wszystkim z powodu prostoty obliczania należnego ryczałtu za dany miesiąc (albo kwartał) oraz prostej w prowadzeniu ewidencji. Jest to względnie niski podatek dla osób wykonujących usługi, przy których albo koszty nie występują, albo ich wysokość jest znikoma — wyjaśnia Adam Hincman.

Przedsiębiorcy raczej nie decydują się na dany rodzaj opodatkowania na próbę. Ostródzki urząd odnotował co prawda przypadki wybierania podatku na chybił trafił przy rejestracji działalności i potem jego zmiany, gdy podatnik uznał swój wybór za błędny, ale są to rzadkie sytuacje.

Wybór prawie na zawsze

Przedstawiciele urzędów skarbowych podkreślają, że przedsiębiorcy są wierni swoim wyborom. Jeśli zmieniają formę opodatkowania, to głównie z powodu takiej zmiany ich sytuacji, w której prawo wymaga przejścia na inne zasady rozliczeń dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności. Taki obowiązek może zaistnieć po „przebranżowieniu” czy po uzyskaniu obrotów wyższych od tych, które pozwalały wcześniej na korzystaniez uproszczonych zasad rozliczeń z fiskusem. Formy opodatkowania nie zmienia się w trakcie roku, chyba że ktoś utracił do niej prawo. Przejście na nowe zasady rozliczeń z własnej woli odbywa się raz do roku (i oczywiście przy podejmowaniu działalności). Decyzję trzeba podjąć najpóźniej do 20 stycznia, zgłaszając ją w urzędzie skarbowym. W przypadku osób objętych ryczałtem ewidencjonowanym nie zawsze jednak zmiana wynika z własnej woli. O tym, czy będą mogli z niego korzystać w 2012 r., zdecydują tegoroczne obroty. Ich limit uprawniający do tego ryczałtu jest już znany — wyznaczył go kurs euro z 30 września 2011 r. Przypomnijmy, że prawo do tej formy opodatkowania w przyszłym roku będą miały osoby, których tegoroczne przychody z działalności nie przekroczą 661 680 zł.

OKIEM EKSPERTA

Decyzja na rok

PAWEŁ SATKIEWICZ

Doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi

Najczęstszym dylematem podatników jest wybór opodatkowania według skali podatkowej lub stawką podatku liniowego. Dla kalkulacji „opłacalności” podatku liniowego najistotniejszą kwestią jest przewidywana wysokość przychodów osiągniętych w roku podatkowym. Niemniej jednak decyzja o wyborze podatku liniowego wiąże się z brakiem możliwości skorzystania z części ulg podatkowych oraz rozliczenia wspólnego z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Przy wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej należy również wziąć pod uwagę kilka czynników. Przy ryczałcie trzeba pamiętać, aby przychody z działalności gospodarczej osiągnięte w roku poprzedzającym nie przekroczyły limitu 150 tys. EUR. Karta podatkowa opłacalna jest w przypadku działalności usługowej prowadzonej na niewielką skalę, przy której podatnicy uzyskują stosunkowo wysokie przychody oraz występują relatywnie niskie koszty uzyskania przychodów. Decyzja o wyborze formy opodatkowania jest decyzją podjętą na rok i nie może zostać zmieniona w trakcie roku podatkowego. Zmiana może nastąpić dopiero z początkiem kolejnego roku podatkowego. To istotne ograniczenie, które powinny wziąć pod uwagę osoby, które nie są do końca zdecydowane na konkretną formę opodatkowania w 2012 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane