Dopłaty dla rolników posiadających ziemię od 31 maja danego roku

PAP
opublikowano: 24-01-2008, 16:45

Dopłaty bezpośrednie będą przysługiwały rolnikowi, który posiadał grunty rolne w dniu 31 maja w roku, w którym został złożony wniosek o te płatności.

Jak wyjaśnił w komunikacie rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Radosław Iwański, decyzję o przyjęciu stosowanego rozporządzenia w tej sprawie podjęła w tym tygodniu Rada UE.

Iwański uważa, że jest to ważna informacja dla tych rolników, którzy zamierzają sprzedać lub wydzierżawić swoją ziemię. Jeżeli rolnik sprzeda grunty przed 31 maja danego roku, to nie otrzyma do tych gruntów płatności obszarowych. Otrzyma je zaś osoba, która przejęła ziemię.

Agencja zwraca uwagę, że sprawa płatności bezpośrednich powinna być jasno sprecyzowana w umowach sprzedaży bądź dzierżawy. Odpowiedzialność za utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej spoczywa bowiem na tym rolniku, który otrzymuje płatności. Nieprzestrzeganie powyższych norm skutkuje pomniejszeniem płatności.

Według Iwańskiego, zmiana przepisów nie będzie ograniczała obrotu gruntami, natomiast pozwoli uniknąć podwójnych roszczeń w odniesieniu do tego samego gruntu.

Jak wyjaśnił rzecznik, dotychczas zdarzało się, że o dopłaty ubiegał się zarówno właściciel jak i dzierżawca gruntów. Nowe przepisy jasno regulują, kto takie dopłaty powinien dostawać. Przepisy te zostaną zastosowane przy płatności do gruntów za 2008r. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu