Dopłaty w ramach limitu

Wojciech Kmita
opublikowano: 12-10-2004, 00:00

Producenci ziemniaków skrobiowych otrzymają od 38,39 do 61,84 zł za tonę dostarczonego w ramach kontraktacji surowca.

8 października weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie stawek płatności dla producentów ziemniaków skrobiowych. Określone w nim stawki umożliwiają uzupełnienie kwot przeznaczonych dla producentów tego surowca do wynegocjowanego przez Polskę na 2004 r. poziomu 55 proc. płatności unijnych (w 2005 r. ma to być 60 proc., a w 2006 r. — 65 proc.).

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 1 lipca, maksymalna stawka płatności uzupełniającej dla skrobi ziemniaczanej wyprodukowanej w naszym kraju w 2004 roku wynosi 52,97 EUR za 1 tonę.

45 dni na wypłatę

Załącznik do rozporządzenia zawiera obszerną tabelę ze stawkami dopłat dla producentów. Wahają się one od 38,39 zł za tonę ziemniaków o zawartości skrobi 13 proc. do 61,84 zł (23 proc.). Pieniądze powinny być wypłacane w ciągu 45 dni od daty złożenia wniosku o ich wypłatę w Agencji Rynku Rolnego.

Rynek ziemniaków jadalnych w Unii Europejskiej nie podlega żadnym regulacjom (poza sadzeniakami, na które istnieją dopłaty w ramach tzw. ustaw nasiennych). Pomocą wspólnoty objęto natomiast producentów i przetwórców skrobi ziemniaczanej. Głównym powodem takiej polityki UE jest ekspansja znacznie tańszej i łatwiejszej w pozyskiwaniu skrobi z kukurydzy, pochodzącej głównie ze Stanów Zjednoczonych.

W trakcie negocjacji z Brukselą Polska występowała o przyznanie rocznego limitu produkcji skrobi na poziomie 249,5 tys. ton. Wywalczyliśmy znacznie mniej, w sezonie 2004/05 jest to 144 985 ton, co stanowi około 65 proc. zdolności produkcyjnych naszego przemysłu skrobiowego.

Surowiec przemysłowy

Mączka skrobiowa jest cennym surowcem przemysłowym. Ponad 60 proc. wykorzystywane jest w postaci przetworzonej, jako słodzące syropy, a reszta ma zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, lekkim, chemicznym.

Zapotrzebowanie na skrobię stale rośnie, światowa produkcja w ciągu ostatnich lat wzrosła z 16 do 36 mln ton, z czego ponad 20 mln ton to skrobia kukurydziana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kmita

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dopłaty w ramach limitu