Doradca ekonomiczny prezydenta Rosji złożył rezygnację

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-12-2005, 16:31

Jeden z najbardziej znanych doradców ekonomicznych prezydenta Władimira Putina, Andriej Iłłarionow, który od pewnego czasu odnosił się krytycznie do niektórych aspektów polityki gospodarczej Kremla, złożył we wtorek rezygnację. Informując o swojej dymisji Iłłarionow ocenił, że obecnie Rosja nie jest już krajem "wolnym politycznie".

Jeden z najbardziej znanych doradców ekonomicznych prezydenta Władimira Putina, Andriej Iłłarionow, który od pewnego czasu odnosił się krytycznie do niektórych aspektów polityki gospodarczej Kremla, złożył we wtorek rezygnację. Informując o swojej dymisji Iłłarionow ocenił, że obecnie Rosja nie jest już krajem "wolnym politycznie".

"Wiele jest powodów mojej decyzji" - powiedział, wymieniając  zmianę kursu gospodarczego Rosji, zmianę systemu politycznego i pojawienie się modelu etatystyczno-korporacyjnego.

"Minęło sześć lat odkąd objąłem funkcję doradcy; poświęciłem się, aby stworzyć warunki wolności gospodarczej w Rosji. Oczywiste jest, że od roku polityka ekonomiczna i nawet model ekonomiczny kraju zmieniły się" - oświadczył.

Iłłarionow oskarżył przywódców rosyjskich o ochronę "swoich własnych interesów".

Nieco wcześniej w tym roku polityk zrezygnował z funkcji wysłannika Kremla przy Grupie Ośmiu (G-8), skupiającej najbardziej uprzemysłowione kraje świata.

Iłłarionow pozostawał jednak doradcą ekonomicznym Putina. W tym tygodniu skrytykował w jednej z wypowiedzi stopniowe ograniczanie swobód politycznych w Rosji i paraliżowanie ze szkodą dla interesu publicznego konkurencji przez kontrolowane przez rząd korporacje.

Iłłarionow, który był jednym z nielicznych doradców kremlowskich wyrażających swobodnie swe opinie, ostro krytykował przed rokiem rządowy "skok" na towarzystwo naftowe Jukos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane