Doradca PIMCO: czas niezależności banków centralnych jest już za nami

MarekDruś, Bloomberg
opublikowano: 08-07-2019, 09:37

Wyrzucenie przez prezydenta Turcji szefa banku centralnego i ataki prezydenta USA na Fed sygnalizują, że czas niezależności banków centralnych już minął, uważa Joachim Fels, ekonomista i doradca Pacific Investment Management Co. (PIMCO).

Fels ostrzegł, że krytykowanie przez prezydenta Donalda Trumpa Fed powoduje „erozję” niezależności banku centralnego USA. Dodatkowo stawia go w przegranej sytuacji w związku z rozważaną obniżką stóp procentowych, bo cięcie będzie wyglądało na ugięcie się przed prezydentem, a jego brak może spowodować pogorszenie sytuacji na rynkach.

youtube.com

- Stały frontalny atak na przewodniczącego Powella i jego kolegów i powtarzane przez prezydenta wezwania do cięcia stóp i ilościowego luzowania stawia Fed w przegranej sytuacji – powiedział Fels.

Jego zdaniem, rynki finansowe typowo reagowałyby na taki klimat sprzedażą dolara i długoterminowych obligacji, ale to może nie nastąpić. Presja rządu na kupowanie obligacji może utrzymywać płaskość krzywej rentowności, a politycy mogą być mniej skłonni do stymulacji fiskalnej jeśli będą uważać, że banki centralne zrobią robotę za nich. Ponieważ inne banki centralne także planują luzowanie, dolar raczej nie powinien słabnąć.

- Podoba się nam to, czy nie, musimy przywyknąć do nowej normalności zależnych banków centralnych, trwale niskich stóp procentowych i ilościowego luzowania polityki monetarnej – powiedział Fels.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MarekDruś, Bloomberg

Polecane