Doradca Putina sugeruje odzyskanie własności przez Jukos

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2005, 12:31

Zdaniem Andrieja Iłłarionowa, doradcy gospodarczego prezydenta Rosji firma Jukos "wcześniej czy później odzyska swoją własność", czyli firmę Jugansknieftiegaz - swą główną strukturę wydobywczą.

Zdaniem Andrieja Iłłarionowa, doradcy gospodarczego prezydenta Rosji firma Jukos "wcześniej czy później odzyska swoją własność", czyli firmę Jugansknieftiegaz - swą główną strukturę wydobywczą.

    Tę i inne opinie Iłłarionowa, znanego z krytycznych wobec linii Kremla wypowiedzi, zamieścił w środę rosyjski dziennik "Niezawisimaja gazieta".

    Na wtorkowej konferencji prasowej Iłłarionow, jak pisze dziennik, nie zarzucił wprost władzom złodziejstwa, lecz przypomniał, że są, jak to nazwał "ogólnoludzkie przykazania, na przykład: nie kradnij". "Państwo, które chce budować solidną przyszłość, ma tylko jedną możliwość - zwrot kompanii właścicielowi" - powiedział Iłłarionow.

    Stanowisko kremlowskiego urzędnika, jak pisze "Niezawisimaja gazieta", zasadniczo różni się od tego, co wcześniej mówili inni przedstawiciele władzy (w tym i prezydent), którzy są przekonani, że własność odebrano Jukosowi zgodnie z prawem.

    "Jest mało prawdopodobne, że doradca głowy państwa nie zdaje sobie sprawy z tego, co mówi, i z tego, jak zostaną odebrane jego słowa przez tych, którzy podejmowali decyzję o wszczęciu postępowania wobec Michaiła Chodorkowskiego i jego byłej firmy" - pisze gazeta.

    Chodorkowski, któremu grozi kara do 20 lat więzienia, nie raz proponował wymiarowi sprawiedliwości, że przekaże państwu swe udziały w gigancie naftowym, aby w ten sposób uregulować zaległości podatkowe, których spłaty domaga się fiskus. Jednak ta oferta, jak wiele innych mających na celu uniknięcie sprzedaży Jugansknieftiegazu, została odrzucona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane