Doradca Trumpa: Chiny i USA wypracują układ ws. handlu

  • PAP
opublikowano: 05-04-2018, 18:34
aktualizacja: 05-04-2018, 18:35

Nowy doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. ekonomicznych Larry Kudlow powiedział w czwartek, że prawdopodobnie Chiny i Ameryka wypracują z czasem układ ws. handlu, a napięcia wywołane nałożeniem wzajemnych taryf importowych zostaną zażegnane.

"To jest proces. Będą kroki naprzód i kroki w tył, ale toczą się też pewne negocjacje (...). Sądzę, że po pewnym czasie zawrzemy układ" - powiedział Kudlow w wywiadzie dla kanału Fox Business Network.

Pytany o możliwe negatywne konsekwencje wojny handlowej dla amerykańskiego przemysłu i Wall Street Kudlow odparł: "Nie było to intencją Trumpa"; dodał, że za szkodliwe skutki konfliktu handlowego należy "winić Chiny, a nie Trumpa".

Zasugerował też, że negocjacje z Chinami "mogą mieć wspaniałe zakończenie".

Reuters przytacza jednak komentarze chińskich mediów państwowych, które chwalą retorsje Pekinu wobec sankcji handlowych nałożonych na chińskie towary eksportowe. "Chiny nie będą się bały i nie ustąpią, jeśli wojna handlowa okaże się nie do uniknięcia. Nasz kraj nigdy nie ugiął się pod zewnętrzną presją i nie ugnie się również tym razem" - napisała Xinhua. Agencja podkreśliła, że USA "słono zapłacą" za swoje cła importowe.

Dziennik "Renmin Ribao", który jest tubą partii komunistycznej, ocenił, że spokój Pekinu wobec amerykańskich nacisków handlowych wynika z przekonania, że Chiny wygrają wojnę handlową ze względu na "skalę chińskiego rynku konsumenckiego".

W ocenie Reutera Chiny, które odpowiedziały na amerykańskie cła planem nałożenia taryf na takie dobra, jak soja, wołowina, bawełna i inne produkty rolne, postanowiły doprowadzić do sytuacji, w której Trump poniesie spory koszt polityczny swych decyzji.

Cła na produkty pochodzące głównie z takich stanów, jak Teksas czy Iowa, które zagłosowały na Trumpa, zaszkodzą tamtejszym farmerom i mogą mieć negatywne konsekwencje dla prezydenta i jego partii.

Administracja Trumpa próbuje temu przeciwdziałać - doradca prezydenta ds. handlu Peter Navarro udzielił wywiadu telewizji CNBC, w którym powiedział: "zrobimy wszystko, by pomóc amerykańskim farmerom".

Komentując liczne w ostatnich dniach wystąpienia medialne Kudlowa, portal Politico napisał, że już w pierwszych dniach swej pracy w Białym Domu musi on "robić dokładnie to, do czego został zatrudniony: pokazywać się w telewizji, by uspokajać giełdy w związku z czymś, co powiedział jego szef".

"Gdy tylko zaczęły spadać notowania, Kudlow pobiegł do Fox Business Network (...), by powiedzieć, że plany handlowe (Trumpa) są jedynie +pierwszymi propozycjami+" - pisze Politico.

Zdaniem portalu jest to jasny sygnał dla Wall Street, że decyzja o nałożeniu taryf nie jest nieodwracalna. Navarro powiedział w rozmowie z CNBC, że wizja administracji w kwestii handlu polega na tym, by "usunąć nieuczciwe nierównowagi handlowe" i przejść do wolnego handlu.

Doradcy prezydenta bronią go w mediach, odkąd na jego decyzję o nałożeniu ceł na chińskie towary Pekin zareagował analogicznie, a Wall Street zaczęła notować poważne spadki.

Kudlow jest byłym komentatorem telewizji CNBC. Na stanowisku doradcy prezydenta ds. ekonomicznych zastąpił niedawno Gary'ego Cohna, który odszedł po ogłoszeniu przez Trumpa programu ceł na import stali i aluminium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Doradca Trumpa: Chiny i USA wypracują układ ws. handlu