Doradca Trumpa: prowadzimy rozmowy z Chinami w sprawie handlu

  • PAP
opublikowano: 26-03-2018, 19:55
aktualizacja: 26-03-2018, 19:57

Doradca prezydenta USA ds. handlu Peter Navarro oświadczył w poniedziałek, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy dotyczące handlu z Chinami po ogłoszeniu przez Waszyngton planów, by nałożyć cła na produkty z tego kraju.

W wywiadzie dla telewizji CNBC Navarro poinformował, że w negacjach tych ze strony amerykańskiej uczestniczą minister finansów USA Steven Mnuchin oraz przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

"Chiny są od dawna zaangażowane w kradzież naszej własności intelektualnej oraz takie praktyki jak wymuszanie transferów technologicznych" - zaznaczył w wywiadzie Navarro. "Mamy nadzieję, że Chińczycy będą współpracować z nami w celu zajęcia się niektórymi z tych działań" - dodał.

W czwartek Donald Trump podpisał memorandum, które uruchomi sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji; wartość taryf, które będą nałożone na chiński eksport, ma wynieść 50 mld dolarów. W odpowiedzi na ten krok chiński resort handlu ogłosił w piątek listę amerykańskich towarów, które mogą zostać objęte cłami.

Premier Chin Li Keqiang powiedział w poniedziałek, że jego państwo i USA powinny dalej prowadzić negocjacje. Wcześniej, w niedzielę Mnuchin oznajmił w stacji Fox News, że pozostaje optymistą w sprawie porozumienia handlowego z Chinami.

Navarro wraz z amerykańskim ministrem handlu Wilburem Rossem opowiada się od czasów kampanii prezydenckiej Trumpa za "twardymi środkami przeciwko +nieuczciwym praktykom handlowym+ Chin i innych narodów" - przypomina CNBC. W 2016 roku Navarro i Ross oskarżyli Pekin o "wykorzystywanie amerykańskiej słabości poprzez oszukiwanie na arenie handlowej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane