Doradcy Merkel obniżyli prognozę dot. niemieckiego wzrostu gospodarczego

  • Paweł Makosz
opublikowano: 17-03-2021, 12:24

Wzrost niemieckiej gospodarki w tym roku będzie mniejszy niż oczekiwano, a jej ożywienie jest zagrożone przez ponowny wzrost liczby zakażeń COVID-19, poinformował zespół doradców ekonomicznych kanclerz Angeli Merkel.

W 2021 roku największa europejska gospodarka rozwinie się o 3,1 proc. Jest to szacunek niższy od prognozowanych jeszcze w listopadzie zeszłego roku 3,7 proc.

Angela Merkel
Angela Merkel
Rolf Schulten/Bloomberg

Zespół doradców ekonomicznych kanclerz Angeli Merkel spodziewa się przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 4 proc. w przyszłym roku. Wspierać mają go rosnące wydatki konsumpcyjne i silny popyt na niemiecki eksport. Zagrożeniem dla tych szacunków jest rosnąca liczba nowych przypadków koronawirusa.

– Największe ryzyko dla niemieckiej gospodarki stanowi ewentualna trzecia fala zakażeń, która doprowadziłaby do ograniczeń lub nawet całkowitego zamknięcia produkcji - powiedział ekonomista Volker Wieland.

W środę w Niemczech odnotowano 17 679 nowych infekcji wywołanych przez koronawirusa. W sumie od początku pandemii wirus dotknął 2,6 mln obywateli z czego ponad 73 tys. zmarło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane