Dorn: MSWiA wywiązuje się z zobowiązań ws. konsultacji ze związkami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-07-2006, 12:09

Wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn zapewniał w czwartek w Sejmie, że w sprawie konsultacji ze związkami zawodowymi zarówno komendanci główni podległych mu służb mundurowych, jak i sam resort wywiązują się ze swoich ustawowych zobowiązań. Dorn odpowiadał na pytania posłów SLD.

Wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn zapewniał w czwartek w Sejmie, że w sprawie konsultacji ze związkami zawodowymi zarówno komendanci główni podległych mu służb mundurowych, jak i sam resort wywiązują się ze swoich ustawowych zobowiązań. Dorn odpowiadał na pytania posłów SLD.

Posłowie Władysław Stępień i Kazimierz Chrzanowski (SLD) pytali m.in., czy "minister zacznie konsultować akty prawne ze związkiem zawodowym policjantów". Tym samym odnosili się do jednego z postulatów protestujących w środę w Warszawie funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy domagali się m.in. "poszanowania zasad dialogu społecznego".

Dorn nie spotkał się z przedstawicielami protestujących, co wywołało ich rozczarowanie. Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Antoni Duda zapowiedział nawet, że związek zwróci się do Europejskiej Rady Związków Zawodowych Policji, by przekazała Radzie Europy informacje na temat "problemów z dialogiem pomiędzy związkami zawodowymi służb mundurowych a MSWiA". Powiedział też, że przedstawi ten problem na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

"Jeśli chodzi o kwestie konsultacji ze związkami zawodowymi, to zarówno komendanci główni podległym mi służb mundurowych, jak i urząd ministra SWiA wywiązują się ze wszystkich ustawowych zobowiązań" - zapewniał w Sejmie w czwartek wicepremier Dorn -

"(...) Ponadustawowe relacje jak np. ze związkiem zawodowym policjantów są trudne, bo trudno poważnie rozmawiać ponadnormatywnie, nawiązywać bardzo ścisłe relacje robocze z ciałem związkowym, które bardzo intensywnie broni funkcjonariuszy wydalanych ze służby za spożywanie alkoholu. Lub nie odnosi się do takiej kwestii, kiedy wysocy rangą działacze związkowi są aresztowani w wyniku postępowań prowadzonych przez Biuro Spraw Wewnętrznych dotyczących przestępstw o naturze korupcyjnej" - dodał.

Podkreślił też, że nie zmieni swojej polityki wobec związków zawodowych policjantów - dopóki będą bronić "funkcjonariuszy wydalanych ze służby za pijaństwo". "Gdyby związek zawodowy w tych kwestiach swoją politykę zmienił, to na pewno wpłynie to na ocieplenie relacji" - powiedział Dorn.

Posłowie pytali go też o planowane podwyżki dla służb mundurowych - które zakłada projekt ustawy o modernizacji policji, straży granicznej, straży pożarnej i BOR w latach 2007-2009 (który przekazano do konsultacji międzyresortowych). 

Wicepremier podkreślił, że jest to przedsięwzięcie konieczne ze względu na "bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo obywateli". "Inaczej system naboru do policji i innych służb się załamie, a z policji zaczną odchodzić funkcjonariusze" - podkreślił.

Dodał jednak, że zamiarem jego i szefów nie tylko policji ale też innych służb mundurowych (podległych MSWiA) jest to, by "system płac odgrywał rolę motywacyjną", a zwiększone uposażenia i gratyfikacje nie obowiązywały na zasadzie: "należy się, i to dużo, wszystkim po równo i dlatego że jest się mundurowym".

Zaznaczył też, że nie przewiduje kroków związanych z decentralizacją finansowania policji. "Akurat w tej sprawie zgadzałem się z moimi poprzednikami w ubiegłej kadencji" - dodał.

Projekt modernizacji służb mundurowych, zakłada m.in. coroczny 30-procentowy wzrost środków na te służby, wprowadzenie motywacyjnego systemu płac i zakup nowego sprzętu - broni, mundurów, kamizelek kuloodpornych, samochodów, środków łączności, a nawet śmigłowców. Wynika z niego też, że np. pensje policjantów (naliczane w nowym motywacyjnym systemie) w ciągu trzech lat wzrosną średnio o ok. 725 zł brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dorn: MSWiA wywiązuje się z zobowiązań ws. konsultacji ze związkami