Dorn: Sejm zajmie się wnioskiem o samorozwiązanie 7 września

PAP
opublikowano: 21-08-2007, 16:08

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn poinformował, że  posłowie zajmą się wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu na posiedzeniu 7 września.

W tym samym dniu - powiedział marszałek na wtorkowej konferencji prasowej - pod głosowanie poddany zostanie wniosek LPR i Samoobrony o konstruktywne wotum nieufności dla rządu, a także wnioski PO o wotum nieufności dla poszczególnych ministrów obecnego rządu.

Ludwik Dorn zapowiedział we wtorek, że jeżeli wniosek o samorozwiązanie Sejmu nie znajdzie dostatecznej większości, zwróci się do Lecha Kaczyńskiego, by rozważył "objęcie politycznym patronatem ścieżki alternatywnej wiodącej do rozwiązaniu Sejmu przez prezydenta".

Jak wyjaśnił marszałek, chodzi o podanie się rządu do dymisji i przejście procedury 3 kroków konstytucyjnych. "Moim zdaniem zasygnalizowanie takiej ewentualności prezydentowi Rzeczypospolitej jest moim obowiązkiem" - podkreślił Dorn.

Według Dorna, gdyby realizowany był ten wariant, wcześniejsze wybory mogłyby się odbyć 4 lub 18 listopada.

Wnioski o samorozwiązanie Sejmu mają być głosowane na posiedzeniu Sejmu na początku września. Do przyjęcia wniosku o skrócenie kadencji potrzeba 307 głosów.

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn poinformował we wtorek, że nie wprowadzi do porządku obrad Sejmu wniosków o powołanie komisji śledczych: ds. zbadania akcji CBA w resorcie rolnictwa oraz ws. śmierci Barbary Blidy.

"Jestem zdecydowany nie dopuścić do tego, aby Sejm stawał się forum czy narzędziem walki z walką z korupcją. Uważam, że w tej sprawie (powołania komisji śledczej ds. akcji CBA - PAP) nie ma żadnych liczących się zarzutów, wskazujących na nieprawidłowości w działaniu władz publicznych" - powiedział Dorn na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak dodał, jeśli dojdzie do samorozwiązania Sejmu, to funkcjonowanie komisji śledczej w obecnym Sejmie służyłoby "wyłącznie prowadzeniu walki wyborczej z PiS, a nie dotarciu do prawdy".

Dorn powiedział też, że nie zgodził się na wprowadzenie do porządku obrad Sejmu wniosku o powołanie komisji śledczej ws. śmierci Barbary Blidy, ponieważ - jego zdaniem - "nie zaistniały żadne nowe przesłanki, które wskazywałyby na nieprawidłowe działanie władzy publicznej".

Szef PO Donald Tusk powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że jeśli marszałek Sejmu Ludwik Dorn potwierdzi, że nie wprowadzi na razie pod głosowanie wniosków w sprawie komisji śledczych, PO złoży wniosek o jego odwołanie.

Dorn zapowiedział, że nie wprowadzi do porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu ewentualnych wniosków o jego odwołanie.

Dorn podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że ewentualne wnioski o jego odwołanie miałyby większą siłę przekonywania, gdyby zapowiadające je kluby PO, LPR i SLD przygotowały jeden taki wniosek i złożyły pod nim wspólnie podpisy.

Marszałek Sejmu dodał przy tym, że jeżeli 7 września Sejm podejmie uchwałę o samorozwiązaniu parlamentu, to on nie planuje kolejnych posiedzeń izby w trakcie kampanii wyborczej.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dorn: Sejm zajmie się wnioskiem o samorozwiązanie 7 września