Doskonalenie poprzez innowacje

Katarzyna Ostojska, manager ds. marketingu, Raben Logistics Polska
opublikowano: 12-09-2018, 22:00

Branża TSL operuje na niskich marżach, wymagając przy tym niemałych nakładów inwestycyjnych.

Wysokie koszty pracy i nowe obciążenia dotykające przedsiębiorstwa transportowo-logistyczne powodują, że firmy takie jak Raben są mocno skupione na optymalizacji kosztów. Cały czas szukamy rozwiązań, które pozwolą nam świadczyć usługi na jeszcze lepszym poziomie. Od lat kontynuujemy projekt lean „Better every day”. Każdy z pracowników stara się usprawnić swoje miejsce pracy, rozsądnie gospodarując zasobami. To właśnie z „pierwszej linii” magazynu i transportu, wpływają do organizacji pomysły poprawiające jakość serwisów, optymalizujące procesy, a co za tym idzie koszty, zarówno po naszej stronie jak i klientów. Jeśli pozwalają nam na to możliwości z klientami pracujemy również indywidualnie. Organizujemy wspólne warsztaty lean management i razem szukamy oszczędności. W ten sposób często udaje nam się osiągnąć nadspodziewane efekty i wdrożyć ciekawe rozwiązania.

Procesy logistyczne są obecnie pod dużym wpływem innowacji. Mówi się o wykorzystaniu potencjału autonomicznych ciężarówek, pojazdów połączonych z siecią oraz dostawczych dronów. Szybkich postępów można też oczekiwać w rozwoju technologii komunikacji między urządzeniami, które uproszczą automatyzację procesów w magazynie i przyczynią się np. do upowszechniania systemów wspierania bezpieczeństwa jazdy, czy zapewnienia bardziej punktualnych i bezpiecznych dostaw. Wszystkim nowinkom i rozwiązaniom przypatrujemy się bardzo uważnie. Wykorzystanie niektórych rozwiązań np. dronów, testujemy w naszych magazynach. Podobnie jest z inteligentnymi identyfikatorami dla pracowników. Takie e-ID umożliwia sprawiedliwe rozliczenia czasu pracy z automatyczną identyfikacją „wejść-wyjść” i zaawansowaną analityką. Wspomaga także procedury BHP np. w połączeniu z czujnikiem na kasku wykrywa czy używany jest środek ochrony osobistej. Przeprowadzamy właśnie projekt pilotażowy takich ID, dla grupy około 50 pracownikówfizycznych i umysłowych, w jednym z oddziałów firmy.

Grupa Raben od lat stawia na innowacje i w bardzo elastyczny sposób podchodzi do nadchodzących zmian, m.in. inwestując w ekologiczną flotę i wprowadzając liczne udogodnienia dla swoich pracowników i kierowców. Testując i wdrażając nowe technologie mamy na uwadze, że na początku i końcu każdego procesu, szczególnie w obsłudze klienta nadal pozostanie człowiek, stąd duże znaczenie przykładamy do rozwoju naszych pracowników. To właśnie oni są naszym najważniejszym źródłem przewagi konkurencyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostojska, manager ds. marketingu, Raben Logistics Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy