Doskonały październik w polskiej gospodarce

  • Ignacy Morawski
opublikowano: 22-11-2018, 22:00

Europejska gospodarka wyraźnie zwalnia, na świecie coraz częściej padają pytania o możliwość wystąpienia recesji lub kryzysu, a Polska gospodarka wykazuje zaskakująco wysoką odporność.

W środę dane o produkcji przemysłowej, a w czwartek o sprzedaży detalicznej okazały się znacznie wyższe od oczekiwań rynkowych i postawiły pod znakiem zapytania prognozy wskazujące na nadchodzące spowolnienie gospodarki.

Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 7,4 proc., a sprzedaż detaliczna o 7,8 proc. rok do roku. W obu przypadkach wyniki były znacznie wyższe od prognoz rynkowych. Dzięki temu indeks zaskoczeń ekonomicznych SpotData, który pokazuje, jak miesięczne dane z gospodarki odbiegają od przewidywań ekonomistów, skokowo wzrósł — z poziomu -0,5 do poziomu 0,6 pkt. Co się stało? Jedna przyczyna to występowanie specyficznych, krajowych czynników, które chronią Polskę przed efektami spowolnienia w strefie euro — chodzi głównie o wzmożone inwestycje publiczne oraz szybki wzrost płac, wywołany spadkiem bezrobocia. Ale jest też inne wyjaśnienie, znacznie prostsze. Między wrześniem a październikiem była wyjątkowo wysoka różnica dni roboczych — aż trzy. Przy takich różnicach rynek ma problem z oszacowaniem dynamiki aktywności gospodarczej, ponieważ wpływ liczby dni roboczych na aktywność bywa bardzo różny. Wrześniowe dane zaskoczyły negatywnie, październikowe pozytywnie i te niespodzianki w miarę się wyrównują.

Generalny obraz polskiej gospodarki jest dziś taki, że rośnie ona w bardzo solidnym tempie, ale szczyt koniunktury ma już za sobą i wchodzi w okres spowolnienia. Jest to spowolnienie łagodne, bez dużych wstrząsów. Ale w kolejnych miesiącach dane raczej już nie będą tak doskonałe jak w październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ignacy Morawski, dyrektor SpotDaty

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu