Dotacje europejskie pomogą wdrożyć innowacje w Łódzkiem

Partnerem publikacji jest Centrum Obsługi Przedsiębiorcy
opublikowano: 15-12-2022, 15:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firmy z regionu łódzkiego mają do dyspozycji fundusze na rozwój, badania i wprowadzenie innowacji. W celu ich pozyskania powinni nawiązać współpracę z Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi, które ogłasza konkursy, prowadzi nabory wniosków o dofinansowanie i monitoruje realizację dotowanych projektów.

Dzięki realizacji kolejnych projektów unijnych firma Softex produkująca tkaniny wdrożyła m.in. rozwiązania proekologiczne, przy okazji zmodernizowała technologię produkcyjną, a tym samym podniosła swój potencjał konkurencyjności na rynku.
Dzięki realizacji kolejnych projektów unijnych firma Softex produkująca tkaniny wdrożyła m.in. rozwiązania proekologiczne, przy okazji zmodernizowała technologię produkcyjną, a tym samym podniosła swój potencjał konkurencyjności na rynku.

Prowadzisz firmę w województwie łódzkim i zastanawiasz się skąd czerpać fundusze na badania i rozwój innowacji w przedsiębiorstwie? Taką szansą są środki z Unii Europejskiej, które wspierają budowanie gospodarki opartej na wiedzy, kooperacji jednostek naukowych z przedsiębiorstwami, efektywności badań naukowych na rynku, współpracy firm i instytucji otoczenia biznesu. W województwie łódzkim zadania te realizuje instytucja pośrednicząca, czyli Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi. Ogłasza konkursy, prowadzi nabory wniosków o dofinansowanie i monitoruje realizację projektów w ramach I osi „Badania, rozwój i komercjalizacja wiedzy” oraz II osi: „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014-2020.

Efektem przyznanych firmom z województwa łódzkiego funduszy było zwiększenie urynkowienia działalności badawczo-rozwojowej sektora nauki i wzrost liczby innowacyjnych przedsiębiorstw w regionie, a także spopularyzowanie współpracy sfery nauki i biznesu. Rozdysponowane fundusze pomogły też przedsiębiorcom w uzyskaniu wiedzy o rynku, o innowacyjności w działalności gospodarczej. Wsparły też procesy dostosowania otoczenia gospodarczego w łódzkim do potrzeb inwestorów, przyczyniły się do zwiększenia handlu zagranicznego przez firmy z sektora MŚP. Przełożyły się również na rozwój konkurencyjności i przedsiębiorczości w województwie łódzkim.

Przykład Softexu

Firma „Softex Dariusz Michta” z Tomaszowa Mazowieckiego specjalizuje się w produkcji tkanin. Strategia jej rozwoju przewiduje m.in. aplikowanie o unijne środki i realizowanie dotowanych projektów, by z ich pomocą modernizować przedsiębiorstwo, poszerzać zakres jego działania i zasięg obecności na rynku. Dzięki realizacji kolejnych projektów unijnych firma wdrożyła m.in. rozwiązania proekologiczne, a przy okazji zmodernizowała technologię produkcyjną, a tym samym podniosła swój potencjał konkurencyjności na rynku.

Przygotowany przez firmę Softex kolejny projekt unijny, dotowany ze środków perspektywy finansowej 2014–2020, miał na celu dalszy rozwój przedsiębiorstwa i podwyższenie jej konkurencyjności już nie tylko na rynku krajowym, ale i na rynku światowym. W jaki sposób? Przez opracowanie i zastosowanie innowacji.

W latach 2014-2020 ogromny strumień unijnych funduszy zasilił projekty w zakresie badań i rozwoju oraz innowacji, z którymi wystąpiły nie tylko przedsiębiorstwa, ale też start-upy, jednostki naukowe, konsorcja przedsiębiorstw i jednostek naukowych oraz tzw. instytucje otoczenia biznesu. Dzięki unijnym środkom przedsiębiorcy i naukowcy zyskali nowe możliwości prowadzenia wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, a następnie praktycznego wykorzystania wyników współpracy w gospodarce.

Projekt unijny opracowany przez Softex zmierzał do wdrożenia własnych prac badawczo-rozwojowych nad innowacjami prowadzącymi do dywersyfikacji oferty produktów firmy. Jakie innowacje firma postanowiła wypracować? Były nimi inteligentne tkaniny o nowych funkcjonalnościach w zakresie przewodnictwa, które miały się charakteryzować możliwościami grzewczymi.

Dzięki funduszom pozyskanym za pośrednictwem COP Softex opracował i wprowadził do swojej oferty tkaniny wykonane w 100 proc. z surowca pozyskanego w procesie recyklingu butelek PET. Nowy produkt jest pochodną procesu retencji – gromadzenia butelek PET, a następnie zamaczania ich pod ciśnieniem, co prowadzi do uzyskania materiału, który poddany transformacji staje się tkaniną o nowych, niespotykanych dotąd funkcjonalnościach.

Dzięki funduszom pozyskanym za pośrednictwem COP firma Softex opracowała i wprowadziła do oferty tkaniny wykonane w 100 proc. z surowca pozyskanego w procesie recyklingu butelek PET.
Dzięki funduszom pozyskanym za pośrednictwem COP firma Softex opracowała i wprowadziła do oferty tkaniny wykonane w 100 proc. z surowca pozyskanego w procesie recyklingu butelek PET.

Nowy, innowacyjny produkt Softexu jest osiągnięciem firmowego zespołu ds. innowacyjności, który opracował technologię wytwarzania tkanin przewodzących z przędzy recyklingowej, pochodzącej w 100 proc. z butelek PET. Uzyskana w ten sposób tkanina jest innowacyjnym produktem – charakteryzuje się przewodnictwem elektrycznym i ma zdolności grzewcze. Całościowa wartość unijnego projektu jej opracowania i wprowadzenia do obrotu wyniosła prawie 6,7 mln zł.

Przykład Softexu to dowód na to, że innowacja jest w zasięgu każdego przedsiębiorstwa z pomysłami i z zespołem gotowym zaangażować się w realizację wyzwania, jakim jest realizacja projektu unijnego. Takie możliwości mają teraz również inne firmy, ponieważ ruszyła kolejna edycja konkursu na innowacje.

Nabór wniosków

Firmy z województwa łódzkiego znów mogą aplikować o fundusze unijne. Centrum Obsługi Przedsiębiorcy ogłosiło bowiem konkurs w ramach działania 2.3: „Zwiększenie konkurencyjności MŚP”, poddziałania 2.3.1: „Innowacje w MŚP”. Celem unijnych dotacji, udzielanych w ramach wspomnianego działania, jest takie zwiększenie zastosowania innowacji w przedsiębiorstwach sektora MŚP, które przyczyni się do podwyższenia ich konkurencyjności. Dotacje zorientowane są też na ogólny rozwój przedsiębiorstw w województwie łódzkim.

Wnioski o unijne dofinansowanie będzie można składać do COP w ciągu trzech tygodni – od 29 grudnia 2022 r. od godz. 8.00 do 18 stycznia 2023 r. do godz. 16.00.

Kto może składać wnioski? Ogłoszony przez COP konkurs adresowany jest do przedsiębiorstw, począwszy od tych najmniejszych, przez małe do średnich, czyli do sektora MŚP. Czego muszą dotyczyć wnioski o unijne dofinansowanie? Wnioski powinny dotyczyć wdrożeń wyników zrealizowanych już prac badawczo–rozwojowych, a także wprowadzenia do praktyki gospodarczej wypracowanych wcześniej innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług, w tym ekoinnowacji.

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach nowego konkursu ogłoszonego przez COP wynosi niespełna 40 mln zł. Minimalna kwota dofinansowania nie może być mniejsza niż 0,5 mln zł. Z kolei maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu nie może przekraczać 2 mln zł.

Warto zapoznać się z dokumentacją konkursową, którą udostępniono na stronie www.cop.lodzkie.pl w zakładce ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane