Dotacje UE pozwolą zrealizować w Warszawie projekty transportowe i środowiskowe

opublikowano: 15-01-2007, 16:12

Infrastruktura transportowa, komunikacja miejska i gospodarka ściekowa to priorytety wśród projektów realizowanych w Warszawie.

Infrastruktura transportowa, komunikacja miejska i gospodarka ściekowa to priorytety wśród projektów realizowanych w Warszawie z funduszy unijnych przyznanych na lata 2007-2013 - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Przykłady inwestycji, które stolica zgłosi do współfinansowanego przez Unię programu rozwoju dla Mazowsza na lata 2007-2013, to kolejne odcinki metra (od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego oraz dalej do stacji "Rembielińska", a także od Ronda Daszyńskiego do stacji "Chrzanów"), budowa trasy N-S od węzła Marynarska do węzła z Trasą AK oraz budowa Trasy Mostu Północnego.

Kolejne duże projekty - jak dowiedziała się PAP w biurze prasowym Urzędu Miasta Warszawy - to budowa Warszawskiego Parku Technologicznego, I etap modernizacji zakładu utylizacji odpadów komunalnych i kolejny etap oczyszczalni ścieków Czajka, a także budowa tras tramwajowych na Tarchominie, ponadto od Dworca Zachodniego do Wilanowa oraz trasy tramwajowej W-Z od Cmentarza Wolskiego do Dworca Wileńskiego.

Jak wynika z informacji Urzędu, łączna wartość inwestycji, które zasilone zostaną w większej części z budżetu UE, wyniesie 19,8 mld zł.

W poniedziałek z oficjalną wizytą na Mazowszu przebywała komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner. Huebner uczestniczyła m.in. w sesji Sejmiku Woj. Mazowieckiego w sprawie wykorzystania przez Mazowsze funduszy unijnych; w sesji udział wzięli także Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Jak poinformował Struzik, z unijnego budżetu 2007-2013 w ramach regionalnego programu rozwoju Mazowsze otrzyma ok. 1,8 mld euro (z funduszy strukturalnych UE - PAP). Dodatkowym źródłem finansowania inwestycji w regionie mogą być pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego (ok. 700 mln euro) oraz pieniądze dla regionów wiejskich (podobna kwota - PAP) - dodał Struzik.

Komisarz Huebner przypomniała, że dla Mazowsza dostępne będą także środki z unijnych programów sektorowych realizowanych na szczeblu krajowym, zwłaszcza w programie "Infrastruktura i Środowisko". Tu szanse uzyskania dofinansowania mają najlepsze projekty infrastrukturalne z całego kraju.

Jak poinformował Struzik, nieoficjalna wersja programu regionalnego na lata 2007-2013 dla Mazowsza sporządzona przez władze samorządowe została przesłana do resortu rozwoju, a w poniedziałek będzie też przekazana na ręce unijnej komisarz.

Huebner wyjaśniła, że od momentu przesłania wersji oficjalnej do Brukseli, Komisja Europejska ma cztery miesiące na ocenę programów regionalnych. Zaznaczyła jednak, że w ich ramach refinansowanie z UE będą mogły uzyskać projekty realizowane już od początku 2007 r.

Struzik zapewniał, że między stolicą a mniejszymi miastami Mazowsza nie ma niezdrowej konkurencji i sprzeczności interesów w ubieganiu się o pieniądze z UE. "Interes jest wspólny: konkurencyjne, rozwinięte Mazowsze" - powiedział marszałek. Unijna komisarz dodała: "Nie ma dobrze rozwijających się i prosperujących regionów bez rozwiniętych miast i odwrotnie".

W czasie poniedziałkowej konferencji Huebner przypomniała, że Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny otworzyły warszawskie biuro w ramach unijnej inicjatywy JASPERS. JASPERS to pomoc administracji UE dla regionów, polegająca na przygotowaniu projektów regionalnych, które otrzymają dofinansowanie z UE. Jak powiedziała komisarz, obecnie trwa praca nad 23 projektami z Polski, z których dwa dotyczą Mazowsza.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane