Dow Jones i Nasdaq wzrosły najmocniej od lipca

MD
opublikowano: 05-11-2009, 22:33

Dow Jones zwiększył w czwartek swoją wartość aż o 203 pkt. najwięcej od 15 lipca. Procentowo zyskał 2,08 proc., najwięcej od 23 lipca. Indeks miał na zamknięciu wartość 10005 pkt. Ostatni raz powyżej 10000 znajdował się dziewięć sesji wcześniej, czyli 22 października. Jest już tylko o 0,85 proc. poniżej tegorocznego maksimum.

S&P500 wzrósł o 1,92 proc., najmocniej od 29 października. To już jego czwarta wzorstowa sesja z rzędu i piąta z ostatnich sześciu. Indeks odrobił straty z ośmiu poprzednich sesji. Jest o 2,85 proc. poniżej tegorocznego maksimum.

Nasdaq kończył sesję 2,42 proc. wzrostem, najwyższym od 23 lipca. Indeks osiągnął największą wartość od 27 października. Jest o 3,26 proc. poniżej tegorocznego szczytu, tak jak w przypadku pozostałych indeksów, osiągniętego 19 października.

To, co tak poprawiło nastroje amerykańskich inwestorów w czwartek, to wiadomość o najniższej od stycznia liczbie tzw. nowych bezrobotnych i największym wzroście wydajności od sześciu lat. Sojusznikiem byków okazał się także szef Cisco Systems, John Chambers. Szef technologicznego blue chipa, uważanego za benchmark rynku, oświadczył, że nie ma wątpliwości co do poprawy globalnej koniunktury. Stwierdził także, że wyniki kwartalne jego spółki wskazują iż gospodarka jest w momencie zmiany trendu. Cisco wbrew oczekiwaniom analityków zapowiedziało wzrostu przychodów w kolejnym kwartale. Akcje spółki, tak jak i całej branży IT, nie cieszyły się w czwartek największym popytem. Najchętniej inwestorzy kupowali akcje spółek z kategorii consumer discretionary. Ich indeks wzrósł o 2,6 proc., m.in. dzięki popytowi na akcje Eastman Kodak, drugiego pod względem zwyżki kursu wśród spółek z S&P500.  Prawie równie dużym popytem cieszyły się akcje spółek finansowych. Indeks branży, w skład którego wchodzi 79 banków, spółek ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, rósł na zamknięciu o 2,5 proc. American Express i JP Morgan były w czwartek najmocniej drożejącymi blue chipami ze średniej Dow Jones. Wskaźnik spółek przemysłowych także poszedł w górę o 2,5 proc. Wzrosty powyżej 2 proc. zanotowały także indeksy spółek materiałowych i IT. Spółki użyteczności publicznej zdrożały o 1,7 proc., energetyczne i ochrony zdrowia o 1,6 proc. Wskaźnik spółek telekomunikacyjnych zyskał 1,2 proc. Najsłabiej wypadli producenci dóbr codziennego użytku, których indeks zyskał tylko 0,2 proc.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dow Jones i Nasdaq wzrosły najmocniej od lipca