Dow Jones IA z 11. rekordem od wyborów

opublikowano: 06-12-2016, 22:08

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się zwyżką indeksów. Na jej przebiegu odciskała piętno taniejąca ropa, która negatywnie przekładała się na wyceny akcji spółek energetyczno-paliwowych. Przeciwwagę dla nich stanowiły drożejące udziały firm z sektora usług telekomunikacyjnych, co ostatecznie wsparło indeksy i dało nowe rekordy.

Na finiszu sesji indeks DJ IA rosnąc o 0,18 proc. ustanowił nowy historyczny szczyt (już 11-ty od wyborów w USA). Otarł się tymczasem o niego wskaźnik szerokiego rynku S&P500, który urósł o 0,34 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq zwyżkował o 0,45 proc.  

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

ARC

Wpływ na decyzje podejmowane przez inwestorów miały też opublikowane we wtorek dane makro. Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w październiku o 17,8 proc. do 42,6 mld USD. To wynik wyższy od prognoz rynkowych, mediana analityków kształtowała się bowiem na poziomie 41,8 mld USD.

Z kolei wydajność pracy zwiększyła się w III kw. o 3,1 proc. przy wzroście produkcji o 3,6 proc. i ilości przepracowanych godzin o 0,5 proc. Natomiast jednostkowy koszt pracy wzrósł o 0,7 proc.

Wzrosły też zamówienia w przemyśle (o 2,7 proc. w październiku przy prognozie 2,6 proc.) i zamówienia na dobra trwałego użytku (4,6 proc. przy projekcji 4,8 proc.). 

Falowaniu poddawały się akcje Boeinga. Wycena największego amerykańskiego producenta samolotów na początku sesji mocni zniżkowała po twittcie prezydenta-elekta Donalda Trumpa, który wezwał do rząd do anulowania zamówienia na nowe samoloty Air Force One. Zarzucił on brak kontroli nad kontraktem, który jego zdaniem kosztować ma ponad 4 mld USD. W drugiej części sesji kurs odbił wychodząc nawet ponad kreskę. 

Mocno traciły na wartości udziały Nike. Broker Cowen & Co. obniżył rekomendację dla producenta sprzętu sportowego do „zgodnie z rynkiem” i zredukował cenę docelową.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy