Dow Jones ma nowy rekord

(Paweł Kubisiak)
04-10-2006, 22:18

W środę Dow Jones zyskał kolejne 1,05 proc. i pobił wtorkowy rekord zamknięcia wszechczasów. Nowy rekord to 11 850,61 pkt.

W środę Dow Jones zyskał kolejne 1,05  proc. i pobił wtorkowy rekord zamknięcia wszechczasów. Indeks zakończył dzień na poziomie 11 850,61 pkt. A w czasie sesji osiągnął 11 851, 25  pkt., notując nowy rekord śródsesyjny. Drugi indeks, Standard & Poor’s 500 zamknął dzień najwyżej od 5,5 roku.

Dzień wcześniej, we wtorek, najważniejszy indeks Wall Street zakończył notowania na poziomie 11 727,34 pkt, co dotychczas było najlepszym wynikiem zamknięcia w historii. Poprzedni rekord (11 722,98 pkt) padł 14 stycznia 2000 r.

Początek środowego handlu na amerykańskich giełdach nie wskazywał na tak udany finisz. Zaczęło się od spadków, gdyż przedstawiciel władz monetarnych z Kansas City powiedział, że inflacja w Stanach Zjednoczonych jest zbyt wysoka. Ale nie potwierdził tego w wieczornym wystąpieniu szef Fed, Ben Bernanke.

Kolejnym negatywnym sygnałem był spadek indeksu ISM. We wrześniu jego wartość opadła do 52,9 pkt., podczas gdy analitycy oczekiwali spadku do 56 pkt. Na dodatek nie zmienił się poziom zamówień w przemyśle. Spadek aktywności sektora usługowego i stabilizacja zamówień sugerują schłodzenie gospodarki. A to z kolei może dawać nadzieję na utrzymanie stóp Fed bez podwyżek.

Dobrym sygnałem był raport Departamentu Energii. Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1 proc. i wyniosły 328,12 mln baryłek. Analitycy spodziewali się spadku zapasów ropy o 0,7 mln baryłek.

Wśród największych spółek na plus wyróżnił się Microsoft zyskując 2 proc. Popyt na akcje spółki Billa Gatesa wywołały spekulacje analityków, którzy optymistycznie wypowiadali się o debiucie nowego systemu Windows Vista i jego wpływie na wyniki koncernu.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dow Jones ma nowy rekord