Dow Jones najniżej od listopada, a Nasdaq od sierpnia ubiegłego roku

06-08-2004, 22:15

Fatalne dane z rynku pracy pogorszyły i tak nie najlepszą sytuację na amerykańskich rynkach. Rozczarowanie znacznie mniejszą niż oczekiwano liczbą stworzonych w lipcu miejsc pracy w gospodarce spowodowało znaczą przecenę akcji. Główne indeksy rynków spadły do wielomiesięcznych minimów. W górę poszły tymczasem ceny obligacji, bo rynek uznał, że Fed nie będzie już tak skłonny do podwyżki stóp procentowych.

Departament Pracy poinformował w piątek, że w lipcu amerykańska gospodarka stworzyła 32 tys. miejsc pracy poza rolnictwem. Tak słabego wyniku nikt się nie spodziewał. Według prognoz, liczba nowych miejsc pracy miała sięgnąć ok. 240 tys. Na rynkach akcji wzrosły obawy iż amerykańska gospodarka zaczęła zwalniać tempo wzrostu, co sygnalizowały już wcześniejsze dane. Rynek zareagował na ostatnie wiadomości wyprzedażą akcji. Nasiliła się ona pod koniec sesji. Ostatecznie Dow Jones zakończył ją na poziomie 9815 pkt. (-1,48 proc), najniższym od listopada ubiegłego roku. Gorzej wypadł Nasdaq, który po raz ostatni znajdował się poniżej 1176 pkt. (-2,46 proc.) w sierpniu ubiegłego roku.

W górę poszły tymczasem ceny obligacji oraz kurs złota, uważane przez inwestorów za bezpieczną przystań w momentach rozchwiania koniunktury. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na zmienność rynków, są spekulacje dotyczące decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie FOMC odbędzie się w najbliższy wtorek.

Przez niemal całą sesję najmocniej przecenionym blue chipem ze średniej Dow Jones jest Intel. Akcje potentata rynku mikroprocesorów taniały nawet o blisko 4 proc. Znaczne spadki kursu notowały także papiery Hewlett-Packarda, a także spółek branży lotniczej: Boeinga i Honeywella.

Liderem zniżek wśród spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 była Nvidia. Największy na świecie producent chipów graficznych rozczarował niższą niż oczekiwano kwartał sprzedażą oraz zyskiem na akcję.

O kilkadziesiąt procent spadła cena papierów Hollywood Entertainment. Druga w USA sieć wypożyczali wideo ujawniła, że jej przejęcie może nie dojść do skutku w związku z kłopotami ze sfinansowaniem transakcji.

Tymczasem popytem cieszyły się akcje spółek branży budowlanej. Niskie stopy procentowe oznaczają dla nich dalszy ciąg dobrej koniunktury. W piątek zdrożały papiery m.in. Pulte Homes, lidera sektora domów jednorodzinnych. Wzrosła także cena akcji Centexu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dow Jones najniżej od listopada, a Nasdaq od sierpnia ubiegłego roku