Dow Jones stracił w rok ponad 5,5 tys. punktów

Marek Druś
10-10-2008, 00:00

9 października 2007 r. Dow Jones zanotował największą wartość w historii, osiągając 14164,5 pkt. Dokładnie rok później, po siódmej spadkowej sesji z rzędu i ponad 7-procentowym spadku, wartość indeksu amerykańskich blue chipów spadła po raz pierwszy od 2003 r. poniżej 9000 pkt. Równie kiepsko wypadł SP500, który przed rokiem osiągnął historyczny szczyt, notując 1565 pkt., a obecnie oddala się coraz bardziej od 1000 pkt.

Amerykańscy inwestorzy nie wierzą już to, że doraźne działania zapobiegną głębokiej recesji. W ubiegłym tygodniu wycofali z funduszy akcji 43 mld USD, ponad sześciokrotnie więcej niż tydzień wcześniej. Podobnie jak środowa wiadomość o cięciu stóp procentowych, w czwartek nie zdołała skutecznie ożywić popytu informacja o planie częściowej nacjonalizacji banków.

Akcje Morgan Stanley taniały, bo rynek nie wierzy w skuteczną inwestycję w spółkę japońskiego Mitsubishi UFJ. Akcje General Motors staniały do poziomu sprzed 58 lat, bo rynek obawia się zapaści rynku motoryzacyjnego w związku z recesją. Taniały największe koncerny naftowe, m.in. ExxonMobil, bo ropa zanotowała najniższy kurs w tym roku.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dow Jones stracił w rok ponad 5,5 tys. punktów