Dow Jones zakończył tydzień kolejnym rekordem wszechczasów

21-04-2007, 10:55

Ostatnia sesja tygodnia na amerykańskich parkietach stała pod znakiem ustanawiania kolejnego rekordu indeksu Dow Jones. W  porównaniu z poprzednim dniem, wzrost wskaźnika był tym razem zdecydowany i  spektakularny.

Widoczna poprawa nastrojów na obu najważniejszych rynkach to przede wszystkim zasługa znaczących wzrostów na giełdach w Azji i Europie oraz prezentowanych wyników kwartalnych, które niejednokrotnie okazują się lepsze od prognozowanych przez analityków.

Ostatecznie po wzroście aż o 1,20 proc. Dow Jones IA ustanowił nowy historyczny szczyt 12 961,98 pkt. To trzeci z rzędu wzrostowy tydzień dla tego wskaźnika. Z kolei Nasdaq zyskując 0,84 proc. zakończył sesję na wysokości 2 526 pkt.

To właśnie rezultaty dokonań z pierwszych trzech miesięcy tego roku, przy braku danych makro, miały największy wpływ na przebieg piątkowych notowań.

W gronie największych blue chipów udany dzień stał się udziałem papierów Caterpillara. Największy amerykański producent sprzętu budowlanego co prawda poinformował o spadku kwartalnego zysku poniżej poziomu sprzed roku, niemniej jednak i tak był on wyższy od szacunków specjalistów. Na dodatek spółka potwierdziła tegoroczne projekcje.

Silnie rosła też wycena papierów konglomeratu Honeywell. W tym przypadku wyniki firmy przerosły te z pierwszego kwartału minionego roku.

Rozczarował natomiast gigant farmaceutyczny, Pfizer. Jego wynik netto z pierwszego kwartału obniżył się o 18 proc. Pocieszające jest jednak to, że w głównej mierze było to następstwem kosztów związanych z prowadzoną restrukturyzacją.

Gwiazdą dnia na rynku technologicznym został Google, operator najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej. Sieciowy potentat odnotował aż 69 proc. wzrost zysku netto do 1 mld USD. WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Dow Jones zakończył tydzień kolejnym rekordem wszechczasów