Draghi: Jeszcze w tym roku ożywienie w Eurolandzie

opublikowano: 03-06-2013, 08:16

Jeszcze przed końcem 2013 r. powinno dojść do poprawy sytuacji finansowej w Eurolandzie. Będzie ona jednak powolna, ocenia Mario Drahgi, szef Europejskiego Banku Centralnego, którego cytuje Bloomberg.

Podczas Międzynarodowej Konferencji Monetarnej w Szanghaju, prezes ECB powiedział, że poprawa będzie możliwa w głównej mierze dzięki poluzowaniu polityki monetarnej, obejmującej m.in. obniżenie stóp procentowych, a także w rezultacie wzmocnienia popyty zewnętrznego.

Mario Draghi, prezes ECB (fot. Bloomberg)
Mario Draghi, prezes ECB (fot. Bloomberg)
None
None

„Sytuacja w Eurolandzie nadal pozostaje trudna i napięta, niemniej jednak już pojawiły się oznaki pewnej stabilizacji. Daje to nam prawo do podtrzymania wcześniejszej prognozy zakładającej rozpoczęcie stopniowej poprawy jeszcze w drugiej połowie roku” – wyjaśnia Draghi.

Ostrzegła jednak, że przed strefą euro nadal pozostaje sporo wyzwań i czynników ryzyka oraz wezwał kraje UE do kontynuowania zapowiedzianych reform.

"Tylko dzięki niezłomnej realizacji takich reform strukturalnych może dojść do odrodzenia konkurencyjności gospodarek strefy euro na światowym rynku" – podkreśla szef EBC.

Dążąc do ożywienia gospodarki, ECB w maju zredukował do najniższego poziomu w historii stopy procentowe w Eurolandzie. Stopa inflacji zwiększyła się z kolei do 1,4 proc. z 1,2 proc. w kwietniu. Mimo to ciągle pozostaje znacznie poniżej zakładanego celu na poziomie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane