Dragon i Fideltronik wydadzą w krakowskiej strefie 60 mln zł

opublikowano: 24-06-2014, 00:00

Polskie firmy inwestują w Skawinie i Suchej Beskidzkiej. Krakowska strefa zdobyła w tym roku deklaracje za ponad 1 mld zł.

27 zezwoleń wydał już w tym roku Krakowski Park Technologiczny (KPT). Zarządza on krakowską specjalną strefą ekonomiczną.

— Firmy zadeklarowały 1,02 mld zł inwestycji i 735 miejsc pracy. Do końca miesiąca te wartości wzrosną — zapowiada Wiesława Kornaś-Kita, prezes KPT.

Najnowsze dwa zezwolenia dostały polskie firmy. Fideltronik Poland, spółka założona w Suchej Beskidzkiej w 1986 r., to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją podzespołówelektronicznych, które rozbuduje zakład: zainwestuje 40 mln zł, utworzy 50 miejsc pracy i utrzyma zatrudnienie na poziomie 865 osób.

— Spółka chce zakończyć inwestycję do 31 grudnia 2016 r. — mówi Wiesława Kornaś-Kita.

W Skawinie powstanie zakład Dragon Poland, producenta chemii budowlanej, przede wszystkim klejów i rozcieńczalników. Firma wybuduje go za 20 mln zł i zatrudni w nim co najmniej 30 osób.

— Dragon Poland planuje zakończyć inwestycję do 31 grudnia 2018 r. — mówi prezes KPT.

Firma Dragon powstała w 1972 r. i początkowo wytwarzała wyroby z zamszu. Chemią zajęła się w 1980 r. Obecnie produkuje ponad 250 wyrobów, które sprzedaje m.in. w Rosji i na Ukrainie.

W krakowskiej strefie inwestują także m.in. Dan Cake Polonia, producent ciast, który rozbudowuje zakład w Chrzanowie, i Sopem, producent automatycznych napędów do rolet i bram należący do francuskiego Somfy. Firmy spieszą się, by odebrać zezwolenia na działalność w strefie przed 1 lipca, kiedy w życie wchodzą nowe, surowsze zasady pomocy regionalnej. W Małopolsce dopuszczalna pomoc publiczna dla dużych przedsiębiorstw spadnie z 50 do 35 proc. W związku ze zmianą przepisów przez pewien czas strefy w ogóle nie będą w stanie wydawać zezwoleń, bo zabraknie odpowiednich uregulowań. Dlatego wszystkie przeżywają oblężenie, a kilka z nich, podobnie jak krakowska, zdobyło przez pół roku obietnice inwestycji za ponad miliard złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane