Drakońskie odsetki

Konfederacja Lewiatan
opublikowano: 13-08-2014, 00:00

PODATKI: Resort finansów proponuje drastyczną podwyżkę odsetek od zaległości podatkowych.

Ten nadmierny przejaw fiskalizmu może boleśnie dotknąć wszystkie firmy, a nie tylko te nieuczciwe. Aktualna stawka odsetek od zaległości w VAT i akcyzie wynosi 10 proc. rocznie. Aż dwukrotne jej podwyższenie trudno uznać za uzasadnione.

Oszustwa podatkowe penalizowane są na podstawie kodeksu karnego skarbowego. Kary i sankcje wymierzane są adekwatnie do czynu. Uwzględniana jest wina oraz społeczna szkodliwość czynu, pod uwagę bierze się także możliwości płatnicze sprawcy, jego warunki osobiste. Odsetki pełnią natomiast funkcję kompensacyjną i odszkodowawczą. Zgodnie z orzecznictwem sądowo- -administracyjnym są wynagrodzeniem za korzystanie z cudzego kapitału. Dlatego nieuzasadnione są próby uczynienia z nich dodatkowego źródła wpływów budżetowych. Ponadto obecnie występuje symetria pomiędzy stawką odsetek za zwłokę a opodatkowaniem nadpłat. Proponowana zmiana spowoduje, że zostanie ona zaburzona z uwagi na dużo niższe oprocentowanie nadpłat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Lewiatan

Polecane