Dramaty Narodów

Teat
18-11-2005, 00:00

Mickiewiczowski jubileusz w Krakowie. I nowy festiwal teatralny.

W 150. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe organizuje nowy festiwal teatralny — „Dramaty Narodów”. Tegorocznym bohaterem będzie polski dramat romantyczny — i tu pierwszy kłopot. Program aż puchnie od imprez, ale dobrych spektakli jak na lekarstwo. Bo niby skąd wziąć dobre, skoro polscy reżyserzy romantyzm mają w nosie albo wystawiają z lekturowego obowiązku. Od tej nieszczęsnej — dla naszego myślenia o Polsce — reguły są nieliczne wyjątki. Na pewno trzeba zobaczyć „Nie-Boską komedię” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego i granego poza konkursem „Fausta” w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Ponadto przyjadą „Dziady” z Lublina (Ignacy Gogolewski w roli Senatora!) i „Niepoprawni” z Opola. Kraków pokaże „Dziady” Macieja Sobocińskiego, znakomitą „Balladynę” Bogdana Cioska i „Zemstę” Krzysztofa Jasińskiego.

Uderza różnorodność oferty —będzie wystawa w Pałacu Sztuki, koncert pieśni romantycznych w wykonaniu Olgi Pasiecznik, przegląd filmów „romantycznych” (m.in. „Błękitna nuta” Żuławskiego), salony poezji. Będą też spektakle wyprodukowane przez Stary Teatr w ramach festiwalu „Rewizje romantyczne”. Będzie uroczysta msza na Wawelu celebrowana przez kardynała Franciszka Macharskiego, a po niej niemniej uroczyste złożenie kwiatów w krypcie wawelskiej i pod pomnikiem Mickiewicza na Rynku. Organizowane są konkursy dla młodzieży (recytatorski i na esej) i nauczycieli (na konspekt lekcji o romantyzmie). Uroczystość i podniosłość z jednej strony, z drugiej inwestycja w młodych i zaangażowanych. Tradycja i nowoczesność, akademizm i bohema. Ciekawa mieszanka. Więcej odwagi i Kraków wróci do wielkiej kulturalnej formy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Dramaty Narodów