Drescher nie daje za wygraną

Joanna Barańska
opublikowano: 10-01-2007, 00:00

Wzory na papierze do faktur znów w sądzie — tym razem Drescher kwestionuje prawo Emersona do zielonych rombów. Pora na czerwone.

Emerson Polska z Piotrkowa Trybunalskiego produkuje papier: samokopiujący, do drukarek, kserografów itp. Zielone romby na brzegach papieru są znakiem towarowym zastrzeżonym na rzecz tej spółki. Tymczasem niemiecka firma Drescher Polska uważa, że Emerson zarejestrował romby w złej wierze, znak został bowiem opracowany, gdy ta polska spółka nazywała się jeszcze... Drescher Polska i jej większościowy pakiet udziałów należał do Niemców.

— W użyciu był wzór składający się z rombów i słowa „Drescher”. Spółki grupy Drescher zostały postawione w stan upadłości, a gdy Drescher Polska odrodził się i chciał wznowić produkcję, okazało się, że romby należą już do kogo innego — mówi Marek Łazewski, rzecznik patentowy Niemców.

Poprzedni Drescher Polska jednak nie upadł: polscy udziałowcy wykupili niemieckie udziały, zmienili nazwę na Emerson Polska i zarejestrowali znak dla siebie.

— Między poprzednim a obecnym Drescherem nie ma żadnego następstwa prawnego. Znak został opracowany przez Polaka i używany wyłącznie przez spółkę działającą w Polsce. Upadła grupa Drescher nie ma z nim nic wspólnego — twierdzi Żanna Dębska, adwokat Emersona.

Drescher zgłosił w Urzędzie Patentowym (UP) sprzeciw wobec rejestracji rombów, UP go oddalił, a skargą na tę decyzję zajął się wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA). Wyrok zapadnie za dwa tygodnie. Pod koniec zeszłego roku jednak sąd rozpatrywał identyczną sprawę o niebieskie romby i przyznał rację Emersonowi. Drescher zamierza ten wyrok zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w kolejce do rozpatrzenia przez WSA czekają jeszcze romby czerwone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy