Dresdner Bank zmierzył się z mroczną częścią swojej historii

(Marek Druś)
opublikowano: 17-02-2006, 17:04

Dresdner Bank uczestniczył aktywnie w zbrodniach popełnionych przez reżim hitlerowski przed i w trakcie II Wojny Światowej, wynika z badań, które przeprowadzili na zlecenie banku historycy. Na przygotowanie raportu Dresdner Bank wydał 1,6 mln EUR.

Dresdner Bank uczestniczył aktywnie w zbrodniach popełnionych przez reżim hitlerowski przed i w trakcie II Wojny Światowej, wynika z badań, które przeprowadzili na zlecenie banku historycy. Na przygotowanie raportu Dresdner Bank wydał 1,6 mln EUR.

Liczący 2,4 tys. stron raport wskazuje w podsumowaniu na aktywne i głębokie zaangażowanie Dresdner Banku we wspieraniu działalności reżimu hitlerowskiego. Kierujący badaniami Klaus-Dietmar Henke powiedział, że cały zarząd banku, na wszystkich szczeblach, wspierał i współpracował z nazistami. Rozpoczęło się to już w 1931 roku, kiedy z powodu kryzysu gospodarczego, państwo musiało objąć 91 proc. akcji Dresdner Banku, a zakończyło wraz z upadkiem reżimu hitlerowskiego.

Z badań wynika, że Dresdner Bank był największym wierzycielem SS i od początku aktywnie współpracował z reżimem hitlerowskim w realizacji polityki rabowania własności żydowskiej. Dresdner Bank inwestował także w spółki zbrojeniowe, miał także udziały jednej ze spółek, które budowały obóz koncentracyjny w Auschwitz.

Dresdner Bank, którego właścicielem jest Allianz, jest kolejnym niemieckim bankiem, który bada swoje zaangażowanie we współpracę z reżimem hitlerowskim. Stosowny raport opublikował już Deutsche Bank. W 2007 roku ma to zrobić Commerzbank.

MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane