Drewno i meblarstwo solidną marką Warmii i Mazur

  • Materiał partnera
opublikowano: 02-11-2018, 11:16

Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. Ponad 10 procent sprzedaży za granicę gwarantują przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur.

Biznes z tradycją
Historia sektora meblarskiego i szeroko pojętego stosowania drewna sięga na Warmii i Mazurach jeszcze czasów sprzed transformacji 1989 roku. Branża jest niezmiennie osadzona w tradycji regionu i może korzystać z jego bogactw naturalnych. Ponad 1/3 województwa zajmują lasy. Produkowane tutaj meble i wyroby z drewna są eksportowane do ponad 60 krajów świata, między innymi do: Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, USA, Rosji i Chin. Warto podkreślić, że na Warmii i Mazurach jest najwięcej producentów mebli w Europie. Branża w Polsce skupia blisko 26 tysięcy przedsiębiorstw, z czego ponad 1,4 tysiąca znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, a zatrudnienie znajduje tutaj ponad 160 tysięcy osób.

Przestrzeń wspólnego rozwoju
Przedstawiciele firm związanych z produkcją i przetwórstwem drewna, a przede wszystkim meblarstwa, spotkali się 29 października w Olsztynie, aby rozmawiać o dobrych praktykach i rozwoju tej kluczowej dla regionu i kraju gałęzi gospodarki. Wydarzenia takie, jak konferencja „Przemysł drzewno-meblarski na Warmii i Mazurach – perspektywy inteligentnej specjalizacji”, są dla przedsiębiorców doskonałą okazją do networkingu. – Ważne, aby działać razem. To u nas tradycje rodzinnych firm, małych lokalnych stolarni czy tartaków łączą się z doświadczeniem światowych korporacyjnych gigantów – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. Przedsiębiorcy wiedzą, że w regionie jest przestrzeń do rozwoju biznesu, a zdrowe życie można łączyć z czystym zyskiem – dodaje.

Wsparcie inteligentnych specjalizacji
Warmia i Mazury już są rozpoznawalne i popularne. Trudno, żeby na takim sukcesie branży nie budować strategii rozwoju województwa. Drewno i meblarstwo zostały jedną z inteligentnych specjalizacji. Firmy nią objęte mają ułatwioną drogę do pozyskiwania pieniędzy na badania, rozwój i innowacje. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020 zarezerwowano aż 320 mln euro na inteligentną gospodarkę. Fundusze mają wspomóc rozbudowę zaplecza badawczego, nawiązywanie kontaktów między producentami i usługodawcami z regionu i zza granicy, a także ochronę i promocję powstałych tutaj produktów i rozwiązań.

Dowiedz się więcej:
www.invest.warmia.mazury.pl
fb/warmia i mazury zdrowe zycie czysty zysk

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu