Drobiarze chcą sfinansowania kampanii medialnej nt. ptasiej grypy

Polska Agencja Prasowa SA
29-03-2006, 19:38

Drobiarze chcą sfinansowania kampanii informacyjnej w mediach nt. zagrożenia spowodowanego ptasią grypą. Krajowa Rada Drobiarstwa przekazała ministerstwu rolnictwa swoje postulaty dotyczące rekompensat w związku z pojawieniem się tej choroby.

Drobiarze chcą sfinansowania kampanii informacyjnej w mediach nt. zagrożenia spowodowanego ptasią grypą. Krajowa Rada Drobiarstwa przekazała ministerstwu rolnictwa swoje postulaty dotyczące rekompensat w związku z pojawieniem się tej choroby.

Dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa (KRD) Leszek Kawski poinformował PAP w środę, że postulaty branży drobiarskiej powinny zostać w ciągu kilku dni przeanalizowane przez resort rolnictwa.

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że będzie w 50 proc. rekompensować producentom drobiu w krajach UE straty z powodu spadku popytu na produkty drobiowe w związku z ptasią grypą.

Wiceminister rolnictwa Andrzej Babuchowski poinformował PAP, że resort chce najpierw poznać postulaty drobiarzy, by na forum unijnym wystąpić z konkretnymi propozycjami. Dodał, że decyzje w sprawie pomocy dla tej branży zostaną podjęte podczas spotkania unijnych ministrów rolnictwa, które odbędzie się 24 kwietnia w Luksemburgu.

Jak poinformował Kawski, drobiarze postulują m.in., by sfinansowana była szeroka kampania informacyjna w mediach dotycząca ptasiej grypy.

"Przygotowane są spoty telewizyjne i radiowe, chodzi o to, by zostały one zamieszczane w najlepszym czasie antenowym" - powiedział. Dodał, że KRD wyasygnowała na ten cel 500 tys. zł, ale potrzeby są znacznie większe.

Kolejną propozycją ułatwień dla branży miałyby być dopłaty do przechowywania mięsa drobiowego, prolongata kredytów wziętych z preferencyjnych linii kredytowych, a przeznaczonych na modernizację branży drobiarskiej, oraz prolongata w spłacie odsetek. Drobiarze chcą ponadto rozpatrzenia możliwości zwolnień podatkowych.    

KRD postuluje ponadto, aby w przypadku wystąpienia ptasiej grypy u drobiu, zakładom które z tego powodu zostałby zamknięte, przyznawać rekompensaty z tytułu zobowiązań płacowych, a także zobowiązań danej firmy w zakresie kontraktacji z hodowcami.

KE poinformowała, że decyzja o wsparciu miałaby być podejmowana za każdym razem na wniosek kraju członkowskiego. Komisja oceni, czy działania jakie kraje te planują, są uzasadnione.

Kawski uważa, że KE postępuje zgodnie z przewidywaniami branży, jednak "problem w tym, czy polski budżet znajdzie 50 proc. finansowania".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Drobiarze chcą sfinansowania kampanii medialnej nt. ptasiej grypy