Drobni inwestorzy oczekują wyjaśnień od Skarbu w sprawie PGE

opublikowano: 02-08-2016, 14:00

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) oczekuje wyjaśnień od Skarbu Państwa i Ministerstwa Energii w sprawie planowanego podwyższenia kapitału w PGE.

Akcjonariusze mniejszościowi PGE, w tym Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych mają bardzo poważne wątpliwości wobec planów Skarbu Państwa dotyczących podwyższenia kapitału zakładowego giełdowej spółki.

Zobacz więcej

Jarosław Dominiak

Grzegorz Kawecki

Najbliższe NWZA ma zdecydować o podniesieniu kapitału poprzez wzrost wartości nominalnej akcji z 10 do 13 zł poprzez przeniesienie części kapitału zapasowego. Operacja wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia podatku dochodowego, szacowanego na 0,5 mld zł. Tymczasem w czerwcu WZA zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości odbiegającej in minus od deklaracji zarządu (0,25 zł wobec 0,92 zł).

"Trudno jest w ocenie Stowarzyszenia znaleźć racjonalne argumenty przemawiające za przeprowadzeniem proponowanej operacji. Wobec powyższego, Stowarzyszenie zwróciło się do Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Energii z wnioskiem o niezwłoczne przekazanie wyjaśnień dotyczących tej kontrowersyjnej sprawy.

Inwestorów nie przekonują wyjaśnienia Ministerstwa Energii przekazane Pulsowi Biznesu. Wynika z nich, że planowane podwyższenie kapitału zakładowego ma na celu zwiększenie wiarygodności płatniczej spółki oraz wzmocnienie sytuacji akcjonariuszy, którzy dzięki przeprowadzeniu tej operacji posiadać będą akcje o większej wartości. 

Do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych zgłaszają się zaniepokojeni planami Skarbu Państwa mniejszościowi akcjonariusze energetycznej spółki z prośbą o podjęcie interwencji. Wczoraj kurs akcji PGE spadł natomiast w ciągu sesji o blisko 4 proc.

- W ocenie SII nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do podejmowania proponowanych przez Ministerstwo uchwał. Wstępnie oceniamy, że proponowane rozwiązania mogą być niekorzystne zarówno dla spółki, jak i akcjonariuszy mniejszościowych. W kontekście jednak dużych kontrowersji, jakie budzą plany Ministerstwa, a w szczególności w kontekście specyfiki i problematyki prawnej i podatkowej proponowanego rozwiązania oraz rozbieżności w jego ocenie, oczekujemy od Skarbu Państwa, jak również od Ministerstwa Energii jednoznacznego uzasadnienia motywów zgłoszonych propozycji, jak również przedstawienia skutków, jakie mogą one nieść dla spółki i jej akcjonariuszy, w szczególności mniejszościowych – wyjaśnia Piotr Cieślak, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wysłało do Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Skarbu Państwa pismo z wnioskiem o niezwłoczne udzielenie szerszych wyjaśnień dotyczących motywów planowanej operacji oraz pełnych jej skutków dla spółki PGE i jej mniejszościowych akcjonariuszy. 

Z pełną listą pytań skierowanych do ministerstw zapoznać się można na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Drobni inwestorzy oczekują wyjaśnień od Skarbu w sprawie PGE