Drobny biznes śmielej patrzy w przyszłość

Karolina Zawadka
opublikowano: 01-06-2016, 22:00

Optymizm panujący w sektorze MSP zaczął się przekładać na chęć przedsiębiorców do nowych inwestycji.

Drugi kwartał tego roku przyniósł znaczącą poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców — wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research. Wskaźnik KERNA, który ilustruje kierunek zmian w firmie, wobec poprzedniego odczytu wzrósł o 17,24 pkt. Warto nadmienić, że przedsiębiorcy zazwyczaj lepiej oceniają drugi kwartał.

Ostatni tak dobry wynik został osiągnięty rok temu. Na taki wynik wpływ miały przede wszystkim optymistyczne prognozy badanych dotyczące głównie sytuacji ekonomicznej własnej firmy oraz polskiej gospodarki w drugim kwartale. Kondycję kraju jako lepszą postrzega 9,2 proc. badanych, czyli osiągnięto wzrost o 2,5 pkt. proc. w porównaniu ze styczniowym odczytem.

Stagnacja panuje wśród pesymistów, ponieważ różnica między pomiarami w dwóch pierwszych kwartałach 2016 r. wyniosła 0,2 pkt. proc. Badanie pokazuje, że coraz więcej przedsiębiorców prognozuje poprawę kondycji krajowej w drugim kwartale. Niemal co czwarty przedstawiciel sektora mikro-, małych i średnich firm spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej Polski.

O wiele większa grupa ankietowanych, w porównaniu z ostatnimi odczytami, prognozujelepszą kondycję własnej firmy. Aż o 20 pkt. proc. wzrósł odsetek badanych przedsiębiorców, którzy spodziewają się polepszenia ekonomicznej sytuacji swojej firmy. Oznacza to, że prawie 40 proc. przedsiębiorców zakłada rozwój swojej firmy w drugim kwartale.

Jest to najlepszy wynik od 2014 r., kiedy na poprawę liczyło 41,7 ankietowanych. Coraz częściej optymizm widać u mikrofirm z sektora handlowego, które zatrudniają do 9 osób , a nie tak jak dotychczas — u średnich przedsiębiorstw. Dodatkowo nastąpił spadek o 4,6 pkt. proc. (w porównaniu ze styczniowym badaniem), przedsiębiorców spodziewających się pogorszenia sytuacji ekonomicznej swojej firmy.

Firmy spodziewają się większej sprzedaży i dobrej koniunktury. Na polepszenie nastrojów wpłynęły w dużej mierze odczuwane już efekty zwiększonej już siły nabywczej Polaków, będącej między innymi skutkiem uruchomienia programu „Rodzina 500 plus”. Także GUS informuje o poprawie sytuacji właścicieli firm. Podaje, że w kwietniu wskaźniki koniunktury uległy poprawie we wszystkich sektorach gospodarki. Jednak największy wzrost zauważalny jest w handlu.

Podobne wnioski wypływają z badania Skaner MSP. Warto zaznaczyć, że kilka miesięcy temu sektor handlowy protestował przeciwko planom opodatkowania wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Wskazał na liczne pułapki, które poważnie mogły odbić się na małym handlu. Odroczenie decyzji w tej sprawie oraz zauważalny w sprzedaży zastrzyk gotówki okazał się kluczowy dla wzrostu nastrojów. Z badania Keralla Research wynika również, że poprawiła się skłonność przedsiębiorców do inwestycji. Index ZAIR wzrósł w porównaniu z pomiarem styczniowym o 16,50 pkt. i wynosi 59,90 pkt. na minusie.

— Należy odnotować, że to najwyższy uzyskany odczyt od 2011 r., czyli od 5 lat — mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.

Zakłada się, że głównymi inwestorami będą przedsiębiorstwa produkcyjne i firmy, zatrudniające od 50 do 249 osób. Największe pieniądze będą przeznaczane na działania marketingowe, podnoszenie kwalifikacji pracowników, nowe maszyny i urządzenia oraz modernizację już istniejących. Firmy średnie dodatkowo mają w planach odnowienie hal i pomieszczeń oraz koszty usprawniające infrastrukturę telekomunikacyjną i strony internetowe. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy