Droga po fundusze UE mniej kręta

Mira Wszelaka
opublikowano: 14-08-2008, 00:00

Będzie łatwiej o pomoc. Resort rozwoju regionalnego zachęca inne ministerstwa i urzędy marszałkowskie do walki z biurokracją.

Będzie łatwiej o pomoc. Resort rozwoju regionalnego zachęca inne ministerstwa i urzędy marszałkowskie do walki z biurokracją.

Choć upraszczanie warunków korzystania z unijnej pomocy to pomysł nienowy, tym razem ułatwienia pomogą przygotować ci, którzy się o pomoc starają, czyli przedstawiciele biznesu i samorządów. Zespół powołany przez Elżbietę Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego, właśnie rozpoczął pracę. Rezultaty poznamy pod koniec września.

— Uproszczenia zaczną obowiązywać w trakcie kolejnego naboru wniosków. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inne instytucje wdrażające, odpowiedzialne za wykorzystanie pieniędzy w ramach regionalnych programów operacyjnych. Niestety, coraz częściej dochodzą do nas niepokojące sygnały o nadmiernych wymaganiach w niektórych regionach — podkreśla Elżbieta Bieńkowska.

Do najbardziej uciążliwych należy żądanie od beneficjantów z sektora finansów publicznych zabezpieczeń, których prawo nie wymaga. Często urzędnicy żądają nadmiernej liczby oświadczeń i załączników. Minister Bieńkowska zapowiada, że jeśli regiony nie wykażą dobrej woli, będzie musiała wprowadzić nowe wytyczne. Także biznes liczy na spore zmiany.

— Mamy nadzieję, że nie tylko uprościmy korzystanie z funduszy w ramach programów innowacyjna gospodarka, infrastruktura i środowisko oraz kapitał ludzki, ale także zachęcimy regiony do podobnych działań. To właśnie stamtąd płynie najwięcej niepokojących sygnałów — podkreśla Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy strukturalnych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Z upraszczania przepisów cieszy się Waldemar Sługocki, zastępca burmistrza miasta Żagań.

— To nowa jakość w podejściu ministerstwa do beneficjentów. Następny nabór wniosków będzie testem tej inicjatywy — mówi wiceburmistrz.

Przedsiębiorcy i samorządowcy mogą zgłaszać propozycje uproszczeń pod adres prostefundusze@>mrr.gov.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu