Droga ropa ważniejsza niż afery

DI
09-08-2005, 00:00

Inwestorzy nie przejęli się informacjami na temat aferalnego przejmowania Unipetrolu. Po porannym spadku kurs PKN był coraz wyższy.

Pełne zaskoczenie. Z biznesowego punktu widzenia — mimo publikacji o aferalnym przejmowaniu Unipetrolu — to był kolejny dobry dzień dla akcjonariuszy PKN Orlen, największej polskiej spółki paliwowej. Kurs akcji — po początkowym spadku — odbił i po południu znalazł się na plusie. Na otwarciu płacono za jeden walor 56,10 zł, w czasie sesji najniżej wyceniano go na 55,4 zł, a najwyżej na 57 zł. Na zamknięciu płacono 56,50 zł, co oznacza 0,9-proc. wzrost.

Przyczyną porannych spadków była zapewne publikacja w „Rzeczpospolitej”, opisująca układ, który stał się warunkiem przejęcia czeskiej spółki. Według dziennika partnerem w tej transakcji jest Agrofert (związany z biznesmenem Andriejem Babisiem), który ma przejąć od PKN część chemicznych aktywów. Kwota transakcji wynosi 103 mln EUR i jest — zdaniem specjalistów, na których powołuje się gazeta — za niska.

Błyskawicznie zareagował Orlen. W popołudniowym komunikacie zapewnił inwestorów, że stara się renegocjować warunki planowanej sprzedaży. Zarząd miał także przedstawić radzie nadzorczej strategię postępowania zakładającą „minimalizację negatywnych skutków realizacji umów z Agrofertem”.

— Elementy tej strategii są obecnie przedmiotem rozmów i nie mogą być ujawnione. Fakt istnienia wspomnianych umów nie zmienia pozytywnej opinii na temat obecności na rynku czeskim. Zarząd jest przekonany co do możliwości uzyskania satysfakcjonującej stopy zwrotu z tej inwestycji, co zostanie przedstawione inwestorom w połowie września — podkreśla zarząd.

Inwestorzy uwierzyli w te zapewnienia, bo kurs znów poszedł w górę. Przyczyniły się do tego zapewne wzrost cen ropy, indeksu giełdy w Budapeszcie i wiara w dobre wyniki, które spółka opublikuje 16 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Droga ropa ważniejsza niż afery