Droga ropa znów dołuje zachodnioeuropejskie indeksy giełdowe

12-08-2004, 15:17

Po południu pogorszyły się nastroje zachodnioeuropejskich inwestorów. Po porannych wzrostach nie ma już śladu. Niemiecki DAX pogłębia tegoroczne minimum.

W Londynie cena ropy ustanowiła kolejne maksimum, za baryłkę trzeba płacić 42 USD, w reakcji na zmniejszenie przez Irak dostaw. Europejski Bank Centralny wyraził obawę, że drogi surowic może wpłynąć na inflację w strefie Eurolandu i spowolnić wzrost gospodarczy.

Drożeją akcje koncernów naftowych, bo droga ropa oznacza wyższe zyski z jej wydobycia i sprzedaży. Akcje BP, Royal Dutch, Totala i Statoila zyskuja na wartości w przedziale 0,3-1,0 proc.

Na przecenę spółek IT ciągle oddziałują gorsze od oczekiwań prognozy Cisco. Ponad 6 proc. traci na wartości Cap Gemini po rozczarowujących prognozach opublikowanych w środę. O 5 proc. spada kurs Infineona na skutek oznak spowolnienia w niemieckim sektorze półprzewodników. Na wartości tracą też akcje holenderskiego ASML, francuskiego Alcatela i szwedzkiego Ericssona.

Nieźle natomiast wypadają spółki przemysłu stalowego. ThyssenKrupp, największy niemiecki producent stali, podniósł prognozy zysku brutto na rok obrotowy kończący się we wrześniu. Opublikowane dziś dane finansowe za III kwartał obrotowy okazały się wyższe od prognoz analityków. Na giełdzie we Frankfurcie papiery ThyssenKrupp rosną o 3 proc. Rywal z Francji – Arcelor w Paryżu zyskuje 1 proc.

Podwyższenie tegorocznych prognoz wyników przez Deutsche Telekom skutkuje wzrostem notowań. Największy w Europie operator telekomunikacyjny chce podwoić poziom zysku netto w porównaniu do 2003 r. Operator na czysto ma zarobić co najmniej 2,5 mld euro, zamierza też wypłacić atrakcyjną dywidendę. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Droga ropa znów dołuje zachodnioeuropejskie indeksy giełdowe