Czytasz dzięki

Droga trochę mniej uczęszczana

Grażyna Kozłowska, właścicielka wydawnictwa Buk Rower
opublikowano: 14-03-2008, 00:00

Nie uczę się ani dla szkoły, ani dla własnej satysfakcji. Zdobyta wiedza ma pomóc mojej firmie.

Nie uczę się ani dla szkoły, ani dla własnej satysfakcji. Zdobyta wiedza ma pomóc mojej firmie.

Z wykształcenia jestem ekonomistką. Przez wiele lat pracowałam w różnych korporacjach na stanowiskach kierowniczych lub jako finansistka. W 2003 r. zdecydowałam się na własną działalność gospodarczą. Otworzyłam wydawnictwo specjalizujące się w tematyce sportowej. Trzy lata później poszłam na studia podyplomowe z edytorstwa i rynku książki, zorganizowane przez Bibliotekę Analiz i Warszawską Wyższą Szkołę Humanistyczną.

Wybór kierunku był oczywisty. Dysponowałam sporą wiedzą z zakresu finansów, księgowości i prawa, orientowałam się w zagadnieniach związanych z marketingiem i reklamą, ale skoro uruchomiłam wydawnictwo, postanowiłam zgłębić tajniki redakcji tekstów, poznać lepiej język polski, stylistykę, gramatykę i ortografię.

Wychodzę z założenia, że właściciel mikroskopijnej firmy musi się znać na wszystkim. Dzięki studiom skróciła się moja komunikacja z redaktorami, korektorami, tłumaczami czy operatorami DTP (specjalistami od składu komputerowego). Po prostu nie zadaję im zbędnych pytań i nie wymagam rzeczy niemożliwych. Znam ich warsztat pojęciowy i z grubsza tajniki zawodu, więc mam nadzieję, że kiedyś zrozumiemy się w pół słowa.

Jedynym mankamentem studium było to, że wykładowcy, skądinąd wysokiej klasy eksperci, wywodzili się z dużych wydawnictw. Tymczasem ja wolałabym uczyć się od praktyków, którzy doświadczenie zawodowe zdobywali w małych oficynach. Przypuszczam, że podobnie uważają dwaj inni uczestnicy programu, którzy założyli później swoje wydawnictwa.

Chętnie wybiorę się na kolejne studia — tym razem dotyczące składu i grafiki komputerowej. Problem w tym, że specjalistycznych, wąsko profilowanych programów jest w Polsce jak na lekarstwo. Przeważa edukacja masowa. A ja wolę kroczyć ścieżką mniej uczęszczaną, bo tylko taka zaprowadzi mnie do celu, który sobie wyznaczyłam.

Grażyna Kozłowska,

właścicielka wydawnictwa Buk Rower

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grażyna Kozłowska, właścicielka wydawnictwa Buk Rower

Polecane