Drogi , ale za to dostępny tam, gdzie potrzeba

JAK
opublikowano: 28-03-2007, 00:00

Nawet z puszczy nad Rospudą można przesyłać internetem duże pliki. Niestety, za spore pieniądze.

Nawet z puszczy nad Rospudą można przesyłać internetem duże pliki. Niestety, za spore pieniądze.

Satelitarny dostęp do internetu można podzielić na jednokierunkowy i dwukierunkowy.

— Zasadniczą różnicą między tymi dwiema odmianami jest sposób realizacji kanału zwrotnego — od użytkownika do sieci. W przypadku dostępu jednokierunkowego dane od użytkownika są wysyłane za pomocą naziemnych sieci transmisji danych: PSTN, ISDN, GPRS. W przypadku dostępu dwukierunkowego wędrują one drogą satelitarną — tłumaczy Jacek Kalinowski z Telekomunikacji Polskiej.

W obu przypadkach dane ściąga się za pośrednictwem satelitów telekomunikacyjnych krążących po orbicie. Prędkość transmisji danych zależy od wybranej oferty oraz przepustowości transpondera. Rzadko przekracza 2 Mb/s.

Komórkowe wsparcie

W przypadku anten dwukierunkowych także wysyłanie danych odbywa się za pośrednictwem satelity. Prędkość transmisji danych wynosi w tym przypadku zazwyczaj od 256 kb/s do 2 Mb/s. Przy jednokierunkowym dostępie wysyłanie informacji do sieci internet odbywa się za pośrednictwem innych kanałów. W takim przypadku oprócz łącza satelitarnego potrzebne jest drugie do wysyłania danych.

Dziś zazwyczaj wykorzystuje się do tego infrastrukturę operatorów telefonii komórkowej.

Jednak i EDGE i UMTS mają na razie zasięg tylko w większych miastach, a dostęp do sieci przez satelitę skierowany jest do mieszkańców słabo zaludnionych terenów, gdzie możliwa jest jedynie transmisja w wolniejszej technologii GPRS. Dostawcy świadczący usługi dla klientów indywidualnych zazwyczaj oferują jednak połączenie tych technologii i użytkownik nie musi się martwić o zapewnienie kanału do wysyłania danych.

Niezbędny sprzęt

Aby korzystać z satelitarnego dostępu do internetu, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Niezbędne urządzenia to: antena satelitarna, modem DVB (urządzenie odbierające dane z satelity) i modem GPRS/EDGE/UMTS (który będzie służył do wysyłania). Można również wybrać zintegrowane urządzenie, które łączy modem GPRS i DVB. Karta DVB do komputera to koszt około 250 zł, modemu GPRS/EDGE to około 400 zł, doliczyć trzeba jeszcze koszt anteny. Urządzenie hybrydowe kosztuje około 1300 zł. Firmy oferujące usługę często umożliwiają dzierżawę sprzętu, a jej koszt wliczają w abonament. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na zestaw z anteną dwukierunkową, musi liczyć się z większymi kosztami. Podstawowy zestaw (antena i terminal) kosztuje około 1200 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu