Drogowa dyrekcja pozywa C ovec

KAP
opublikowano: 08-09-2011, 00:00

Zleceniodawca kontraktu będzie domagać się od Chińczyków 845 mln zł. To kary za nieukończenie trasy A2.

Zleceniodawca kontraktu będzie domagać się od Chińczyków 845 mln zł. To kary za nieukończenie trasy A2.

Eurovia i Dolnośląskie Surowce Skalne, wchodząc kilka tygodni temu na budowę dwóch odcinków trasy A2 Łódź — Warszawa, musiały wypompować hektolitry wody. Niedokończone mosty, wiadukty czy nasypy mokły bowiem w deszczu po opuszczeniu frontu robót przez chiński Covec.

Teraz polscy wykonawcy dokończą realizację inwestycji, której nie udało się zrealizować firmie z Państwa Środka.

— 31 maja 2012 r. obydwa odcinki będą przejezdne, czyli kierowcy będą mogli przejechać po asfaltowej podbudowie. Ostatecznie realizacja kontraktów zakończy się w październiku 2012 r. — mówi Artur Mrugasiewicz, odpowiedzialny za kontakty z prasą w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zleceniodawcy kontraktu.

Od Chińczyków dyrekcja żąda odszkodowania za niewywiązanie się z umowy budowlanej. Urszula Nelken, rzecznik GDDKiA, zapowiada pozew.

— Dyrekcja będzie się domagała zapłaty kar umownych w wysokości 140 mln zł oraz odszkodowania, m.in. za koszty związane z nieukończeniem autostrady w terminie i różnicy między wynagrodzeniem obecnych wykonawców a wynagrodzeniem Covec (około 600 mln zł) — dodaje.

Oprócz tego dyrekcja będzie też domagać się od Chińczyków zwrotu pieniędzy, które musiała wypłacić podwykonawcom (105 mln zl). Covec zalegał bowiem z płatnościami.

Urszula Nelken twierdzi również, że Bank Gospodarstwa Krajowego dostał informację, jakoby Ludowy Sąd Chiński na wniosek Covec zawiesił wypłatę przewidzianych w umowie gwarancji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu