Drogowy fundusz da 70 mln zł na A2

KAP
01-04-2009, 00:00

Na całą inwestycję trzeba 4,7 mld zł. Dotychczas projekt pochłonął 146 mln zł.

Na całą inwestycję trzeba 4,7 mld zł. Dotychczas projekt pochłonął 146 mln zł.

Resort infrastruktury przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego tegorocznych wydatków z Krajowego Funduszu Drogowego. Zmiana była konieczna, bo fiaskiem zakończyły się rozmowy z prywatnymi partnerami w sprawie budowy autostrady A2 Stryków — Konotopa (ponad 90 km). W rozporządzeniu zapisano, że kontrakt, którego wartość jest szacowana na 4,8 mld zł, będzie sfinansowany przez Krajowy Fundusz Drogowy (przez który będą przepływać unijne fundusze i pieniądze z obligacji, które ma emitować Bank Gospodarstwa Krajowego) oraz kredyt Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Zadanie nie będzie łatwe, bo już w tym roku Krajowy Fundusz Drogowy na inne niż A2 projekty ma znaleźć 9,7 mld zł, które budżet postanowił zaoszczędzić na drogowcach.

W tym roku na przygotowanie do realizacji autostradowego kontraktu ma wydać "tylko" 70 mln zł. Trasa już zresztą pochłonęła 145,7 mln zł. Tyle kosztował wykup gruntów oraz prace archeologiczne.

Resort infrastruktury podjął natomiast decyzję o przedłużeniu terminu na zdobycie finansowania przez Autostradę Wielkopolską na inny odcinek A2 — między Nowym Tomyślem a Świeckiem (105 km). Wczoraj upłynął termin, w którym spółka miała znaleźć fundusze na inwestycję wartą 1,6-1,7 mld EUR (około 8 mld zł). Resort infrastruktury uznał, że ma ona niemal w kieszeni kredyt Europejskiego Banku Inwestycyjnego, więc da jej jeszcze trochę czasu na ostateczne uzgodnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Drogowy fundusz da 70 mln zł na A2