Drony dla polskiej armii

PAP
opublikowano: 08-09-2016, 15:00

Wśród uczestników targów zbrojeniowych dużym zainteresowaniem cieszą się wielozadaniowy samochód opancerzony oraz bezzałogowy samolot rozpoznawczy.

Jak zaznaczył Marcin Czępiński z Thales Polska, płatowiec jest ofertą dla programu Gryf (bezzałogowców klasy taktycznej).

- Watchkeeper dostarcza armii obraz z przestrzeni powietrznej w bardzo dobrej rozdzielczości. Dron samodzielnie zbiera i analizuje dane, a w razie potrzeby informuje o sytuacjach zagrożenia - powiedział Marcin Czępiński.

Prezentowana wersja jest uzbrojona w rakiety produkowane w Wielkiej Brytanii. Sam dron służył wojskom brytyjskim w Afganistanie.

- Obecnie trwają rozmowy na zaawansowanym poziomie z Polską Grupą Zbrojeniową na temat włączenia bezzałogowca do bazy polskich sił zbrojnych - podkreślił Czępiński.

Thales chce, aby większość komponentów do tego systemu była produkowana w Polsce.

Kolejną propozycją dla polskich sił zbrojnych jest wielozadaniowy samochód opancerzony Hawkei, obecnie produkowany w Australii.

- Wóz to odpowiedź na potrzeby programu Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych Pegaz. W szczególności przeznaczony jest dla sił specjalnych, lądowych oraz żandarmerii - podkreślił Marcin Czępiński.

Siedmiotonowy Hawkei w wersji bojowej waży ponad 10 ton. Zapewnia ochronę przeciwminową i balistyczną dla sześcioosobowej załogi.

Jak zaznaczył Marcin Czępiński to zapewnia załodze bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

- Dwóch żołnierzy w ciągu 10 minut jest w stanie dozbroić albo rozbroić ten pojazd. Posiada również możliwość przetransportowania go na zawiesiu śmigłowca - poinformował Czępiński. 

Uczestnicy targów poznali bliżej jedną z kilku wersji Hawkei z tzw. „miękkim tyłem”. Oprócz niej Thales oferuje m.in. model logistyczny lub z zabudową całkowitą.

- Ukłonem w stronę polskiego przemysłu jest moduł strzelecki produkowany przez Zakłady Mechaniczne Tarnów, część PGZ - mówił Marcin Czępiński.

Prezentowana wersja pojazdu to przykład najnowszej technologii i architektury elektronicznej. Aktualnie toczą się rozmowy na temat jego produkcji dla Polski oraz o polonizacji znacznej części technologii.

Hawkei produkowany w Polsce może być również eksportowany na zagraniczne rynki, co wpisuje się w długofalową strategię rozwoju polskiej branży zbrojeniowej.

Podczas MSPO Thales włączył PGZ w łańcuch dostawców komponentów do rakiet indukcyjnych 68 mm. Przedstawiciele PGZ i MESKO oraz francuskiej firmy TDA (będącej w 100 proc. własnością firmy Thales) podpisali porozumienie o współpracy w zakresie produkcji w Polsce nowej generacji rakiet przeznaczonych dla śmigłowców bojowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane