Drozapol rzuca handel dla wiatru

GRA
04-09-2012, 00:00

Bydgoski dystrybutor stali chce stopniowo wygaszać handel. Widzi się przede wszystkim w energetyce wiatrowej.

Nowa strategia nie wstrząsnęła kursem Drozapolu-Profilu. Wstrząśnie natomiast filarem jego działalności. Zarząd zamierza stopniowo rezygnować z handlu wyrobami stalowymi i skoncentrować się na energetyce wiatrowej.

— Na obecnym biznesie firma nie zarabia, nic więc dziwnego, że szuka nowych źródeł dochodów. A odnawialne źródła energii, nawet przy zachowaniu ostrożnego podejścia, spowodowanego zmianami legislacyjnymi, dadzą zarobić — mówi Agnieszka Łukomska, odpowiedzialna za relacje inwestorskie w Drozapolu. Bydgoska firma zamknęła pierwsze półrocze z prawie 3 mln zł straty netto, a w całym 2011 r. strata sięgnęła niemal 2 mln zł. Dzięki nowej strategii, którą przyjęła już rada nadzorcza, wyniki mają się poprawić. Ale dopiero w 2013 r.

Na razie zarząd ma wiele do zrobienia, bo biznes energetyczny musi dopiero zbudować. — Audytujemy kilka projektów farm wiatrowych o mocy do 10 MW. Mamy nadzieję, że do końca roku uda się podpisać przynajmniej jedną umowę zakupu — twierdzi Agnieszka Łukomska.

Drozapol musi nie tylko zbadać, ale jeszcze sfinansować zakup farm. Dlatego rozmawia z bankami na temat zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego, nie wyklucza też emisji obligacji. Potrzeby są znaczące — na rozwój każdej z farm firma będzie potrzebowała kilkudziesięciu milionów złotych (sam koszt turbiny szacuje na 2 mln EUR).

W celu sfinansowania farm Drozapol zamierza też wystawić na sprzedaż nieruchomości nieprodukcyjne. Przede wszystkim centrum serwisowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, poza tym kilka nieruchomości w Bydgoszczy. Rozważa też dopuszczenie partnerów do każdego z tych aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Drozapol rzuca handel dla wiatru