Drożej-taniej Benzyna nadal drożeje

Urszula Cieślak
05-03-2009, 00:00

Na rynku detalicznym w mijającym tygodniu obserwujemy dalsze obniżki cen oleju napędowego na stacjach wszystkich operatorów. Średnio za litr diesla płacimy 3,62 zł/l, czyli około 3-4 grosze mniej niż przed tygodniem. W przypadku benzyn średni spadek cen został w zasadzie zatrzymany. Na części stacji jeszcze je obniżano o kilka groszy na litrze, ale średnio litr Eurosuper 95 powinien kosztować tyle samo co w ubiegłym tygodniu, czyli około 3,88 zł/l. Powodem jest to, że wprowadzone na przełomie lutego i marca podwyżki w hurcie zaczynają się przekładać na ceny na stacjach.

Słaby złoty i zwyżki cen benzyn na rynkach światowych dość szybko znalazły odzwierciedlenie w cennikach krajowych producentów. Od 25 lutego za benzynę w hurcie płaci się o około 8 groszy więcej. Ceny diesla pozostały na poziomie z początku ubiegłego tygodnia.

W ostatnim czasie uwaga inwestorów na świecie skupia się głównie na benzynach. Przede wszystkim dlatego, że zapasy na rynku amerykańskim przestały się odbudowywać, a konsumpcja już nie spada. Jeśli ta tendencja się utrzyma, szanse na tańszą benzynę w kraju może dać jedynie umocnienie złotego wobec dolara, o które w krótkim okresie będzie jednak trudno.

Urszula Cieślak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Cieślak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Drożej-taniej Benzyna nadal drożeje