Drożej-taniej Ceny paliw znów w górę

Urszula Cieślak
opublikowano: 21-05-2009, 00:00

W dalszym ciągu brak dobrych wiadomości i to zarówno dla posiadaczy silników o napędzie benzynowym jak i diesli. Jednak gorzej sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o benzyny. Na krajowym rynku hurtowym w okresie od 13 do 20 maja 2009 r. w Orlenie ceny benzyny bezołowiowej 95 wzrosły o 130 zł/1000 l, a w Lotosie o 102 zł/1000 l. Chociaż w przypadku oleju napędowego odnotowaliśmy spadek cen hurtowych, w analizowanym okresie w Orlenie o 14 zł/1000 l, a w Lotosie o 27 zł/1000 l, to jednak rosnące ceny w detalu odzwierciedlają wcześniejsze podwyżki na poziomie hurtu.

Średnio cena benzyny bezołowiowej 95 w tym tygodniu wzrosła na stacjach o około 10 gr/l do poziomu około 4,20 zł/l. Za litr ON płacimy średnio 3,60 zł, czyli około 6 gr/l więcej niż przed tygodniem.

Na rynkach światowych ceny benzyn na przestrzeni ostatniego tygodnia wzrosły o około 8 proc. i należy podkreślić, że potencjał wzrostowy dla benzyn jest dużo wyższy niż dla olejów. Oczywiście skala zmian cen na rynku krajowym uzależniona jest także od kursu waluty amerykańskiej, która na szczęście ostatnio osłabła. Jeżeli taka sytuacja się utrzyma, to kurs dolara może stanowić parasol ochronny przed głębszymi wzrostami cen benzyn w kraju.

Urszula Cieślak

BM Reflex sp. z o.o. i Wspólnicy Spółka Komandytowa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Cieślak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Drożej-taniej Ceny paliw znów w górę