Drożej-taniej Mocny dolar może wyhamować spadek cen

Urszula Cieślak
opublikowano: 22-10-2008, 00:00

Pogłębia się spadkowa tendencja na rynku paliw – zarówno na poziomie hurtowym, jak i w sprzedaży detalicznej. Od ubiegłej środy rafinerie obniżyły ceny benzyny Eurosuper 95 o 146-156 zł/1000 l i oleju napędowego o 69-79 zł/1000 l. Korekty te wynikają z niskiego poziomu cen ropy i paliw na rynkach światowych. Pojawiło się jednak ryzyko, że w związku ze spadkiem wartości złotego wobec waluty amerykańskiej obniżki cen w hurcie wyraźnie wyhamują.

Ceny paliw na stacjach spadały w ostatnim tygodniu od kilku do nawet 15 groszy za litr. Największe redukcje wprowadzono na stacjach, gdzie w ubiegłym tygodniu za litr benzyny czy oleju napędowego płaciliśmy jeszcze około 4,30 zł lub więcej. Średnio na koniec tygodnia benzyna Eurosuper 95 będzie kosztowała około 4,20-4,25 zł/l, podczas gdy ceny diesla spadną do blisko 4,15 zł/l. Obecny poziom cen hurtowych wskazuje na kolejne obniżki w detalu, chociaż ich skala będzie niższa.

Ceny oleju napędowego w hurcie ponownie przewyższyły ceny benzyny, co może oznaczać, że za 3-4 tygodnie na stacjach ceny Eurosuper i diesla się zrównają.

Urszula Cieślak

BM Reflex sp. z o.o. i Wspólnicy Spółka Komandytowa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Cieślak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu