Droźej- taniej Olej napędowy też zdrożeje, ale mniej i wolniej od benzyny

DI
14-05-2009, 00:00

Urszula Cieślak

BM Reflex sp. z o.o. i Wspólnicy Spółka Komandytowa

Po raz pierwszy od kilku tygodni odnotowaliśmy wyraźne podwyżki cen paliw na krajowym rynku hurtowym. Od 6 do 13 maja 2009 r. wzrost ceny metra sześciennego benzyny Eurosuper 95 wyniósł od 155 zł w Lotosie do 167 zł w Orlenie, natomiast oleju napędowego — od 49 zł w Orlenie do 73 zł w Lotosie. Powodem były podwyżki na rynkach światowych.

Skala podwyżki w przypadku benzyny częściowo już przełożyła się na rynek detaliczny. W ciągu ostatnich dwóch dni litr benzyny podrożał o 10 do 15 groszy i jeśli ceny w hurcie nie zaczną spadać, to utrzyma się ryzyko dalszych wzrostów. Dzisiaj średnia cena Eurosuper 95 w kraju wzrosła do poziomu 4,10 zł/l. taki poziom cen na krajowych stacjach notowaliśmy po raz ostatni w listopadzie ubiegłego roku. W dalszym ciągu powody do zadowolenia mają posiadacze diesli. Olej napędowy kosztuje około 3,55 zł/l, czyli niemal dokładnie tyle co przed tygodniem. Jednak i tu musimy się liczyć w najbliższych dniach z kilkugroszowymi korektami cen w górę. Należy podkreślić, że w obecnej sytuacji pogłębi się różnica między ceną diesla i benzyny Eurosuper 95, a także, co ważne, różnica między ceną LPG i benzyny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Droźej- taniej Olej napędowy też zdrożeje, ale mniej i wolniej od benzyny